W czasie wojny odsetek pożyczkobiorców celowo uchylających się od spłaty pożyczki jest bardzo mały. Do tego są ludzie z terenów okupowanych, którzy nie są w stanie spłacić swoich kredytów. Mówił o tym członek zarządu PrivatBanku Evgeniy Zaigraev w wywiadzie dla RBC-Ukraine.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
„Obecne zachowania kredytobiorców lepiej porównać nie z okresem przedwojennym, ale z okresem 2008 roku -2009, 2014-2015. Następnie bardzo często kredytobiorcy próbowali znaleźć opcje niespłacania kredytów, w szczególności stwarzali sztuczne przeszkody prawne dla banków” – powiedział Zaigraev.
Według niego zatem podczas negocjacji duzi, renomowani kredytobiorcy, którzy pożyczyli miliony dolarów, mówili bezpośrednio przedstawicielom banku: „Jeśli znajdę sposób, aby nie spłacać kredytu, to dlaczego miałbym płacić? Umówmy się co do wysokości rabatu, żebym mógł chociaż coś Ci zwrócić. W przeciwnym razie grozi Ci perspektywa wielu lat sporów sądowych i nie wiadomo, kto wygra. Potem rozpoczęły się procedury upadłościowe, opóźnienia prawne w procedurach, zabezpieczenia mogły zniknąć itp.”
„Obecnie odsetek osób, które celowo uchylają się od płacenia kredytów, jest bardzo mały” – powiedział Zaigraev.
h3>Kredyty zagrożone
Poinformował, że dziś portfel kredytów zagrożonych Privatbanku udzielonych przedsiębiorstwom na koniec maja 2024 r. wynosi zaledwie 4,5%.
„Trzy czwarte kwoty. Pożyczki te to pożyczki udzielone przed wojną na terenach obecnie okupowanych lub na których toczą się działania wojenne. Oznacza to, że po stronie pożyczkobiorców wystąpiła siła wyższa i po prostu nie są oni w stanie spłacać pożyczek” – stwierdził.
Według Zaigrajewa na pozostałych terytoriach Ukrainy poziom portfela zagrożonych nie przekracza 1%.