Ci, którzy dbają o swoje zdrowie, zdecydowanie powinni spożywać tę leczniczą roślinę.
To pokrzywa, nie spiesz się, aby jej uniknąć lub wyrzuć, jeśli rośnie w twoim ogrodzie. Chwast ten ma mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego może nawet zastąpić lekarstwo na niektóre choroby. Powiemy Ci o zaletach pokrzywy, jak przygotować z niej herbatę i inne potrawy.
Jakie są zalety pokrzywy: wyjaśnione przez naukowców
Pokrzywa zawiera związki przeciwutleniające, białko, błonnik roślinny i całą masę minerałów – potas, wapń, fluor, cynk, magnez, fosfor i żelazo. Roślina bogata jest także w witaminy B, A, C, D, E, F, K i P, co czyni ją prawdziwym superfoodem dla naszego organizmu.
Liście i łodyga pokrzywy zawierają aminokwasy, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe i karotenoidy. Dzięki zawartości fitoncydów pokrzywa ma zdolność ochrony organizmu przed różnymi infekcjami wirusowymi i grzybiczymi. Liście rośliny zawierają karotenoidy biorące udział w syntezie immunoglobulin, działają przeciwzapalnie i wspomagają ostrość wzroku.
Pokrzywa dzięki zawartości fitosteroli może obniżać zły cholesterol, a także działa moczopędnie.
Jakie zalety ma herbata z liści pokrzywy: badania naukowców
Herbata z tej rośliny może znacznie zwiększyć odporność i chronić organizm przed chorobami wywołanymi procesami zapalnymi.
Angielscy naukowcy udowodnili, że napój pomaga złagodzić objawy raka prostaty i piersi. Suszone liście pokrzywy zmniejszają także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Regularne picie herbaty z pokrzywy obniża poziom glukozy we krwi. Przecież roślina pomaga trzustce wytwarzać więcej insuliny, co zmniejsza poziom cukru w organizmie.
Ponadto napój z pokrzywy może wzmocnić układ sercowo-naczyniowy, ponieważ liście i łodyga rośliny zawierają najwięcej związków przeciwutleniających. Pokrzywa pełni rolę naturalnego środka zapobiegającego różnym chorobom serca i naczyń krwionośnych.
Jak gotować pokrzywę
Aby zapobiec pieczeniu pokrzywy, należy ją przepłukać dobrze pod zimną bieżącą wodą, a następnie wlać na 5 minut wrzącą wodą W ten sposób pozbawisz roślinę kwasu mrówkowego, co powoduje pieczenie. Lekarze nie zalecają spożywania świeżych liści pokrzywy, gdyż może to prowadzić do podrażnienia błony śluzowej przełyku.
Pokrzywę dodaje się do barszczu zielonego, sałatek, duszonych warzyw, jajek i różnych płatków zbożowych. Nasiona i suszone liście można dodawać do wypieków, takich jak chleb.