Eksperci zidentyfikowali sześć głównych typów spożycia alkoholu wśród obywateli krajów europejskich, biorąc pod uwagę preferencje dotyczące piwa, wina, alkoholi i częstotliwość ich spożycia.
Takie informacje podał magazyn Addiction, podaje URA-Inform.
Naukowcy badający wzorce spożycia alkoholu w różnych krajach od dawna starali się oszacować nie tylko wielkość spożycia alkoholu na mieszkańca rocznie, ale także zidentyfikować wzorce spożycia charakterystyczne dla całych regionów.
Autor badania, Białorusini i Rosjanie demonstrują wyjątkowy, odmienny od innych sposób picia alkoholu.
W 2000 roku badacze R. Rum i K. Makela zidentyfikowali dwa główne rodzaje spożycia alkoholu – „mokry” i „wytrawny”. Kraje mokre charakteryzują się wysokim stopniem integracji alkoholu z życiem codziennym. W tych krajach abstynentów jest niewielu, za to istnieje wiele problemów związanych z alkoholizmem.
Z drugiej strony kraje suche mają ścisłą kontrolę sprzedaży alkoholu i częściej przypadki nadmiernej konsumpcji wśród ludności. Jednak w tych krajach ludzie częściej powstrzymują się od alkoholu.
Naukowcy pod kierownictwem Danieli Correi z europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia postanowili nakreślić bardziej szczegółowy obraz spożycia alkoholu w krajach europejskich i podkreślają zmiany regionalne w ciągu ostatnich 20 lat.
Do krajów, które przynajmniej raz zmieniły swoje wzorce picia, należą Grecja, Islandia, Luksemburg, Malta, Norwegia, Polska, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Ukraina . Jeśli przed 2010 rokiem Ukraińcy spożywali alkohol według tego samego schematu co kraje bałtyckie, to od 2015 roku znajdują się w tej samej grupie z Bułgarią i Cyprem.
Przypomnijmy, dowódca „czasów Czeczenii i Afganistan”: Marines szczerze opowiadali o generale wojskowym Sodolu.