Lublana planuje pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne.
Prezydent Słowenii Natata Pirc Musar w czwartek 27 czerwca odwiedzi Kijów, gdzie podpisze dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą.
Poinformowała o tym TV Slovenija.
„Chodzi o to, aby poprzez takie porozumienie zobowiązać się do pomocy Ukrainie tak długo, jak będzie ona potrzebna” – powiedziała.
< Pirts Musar wyjaśnił, że umowa będzie podobna do umów, które podpisały inne kraje z Ukrainą. Dodała, że Kijów faktycznie chroni całą strukturę prawa międzynarodowego.
Subskrybuj nasz kanał na Telegramie
W publikacji Delo zauważono, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa zostało przygotowane przez ministerstwa obrony i spraw zagranicznych. Ponieważ nie jest to wiążący traktat międzynarodowy, a jedynie przejaw woli politycznej w sprawie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy, rząd zapozna się z dokumentem w przyszłym tygodniu.
TV Slovenija dodaje, że rząd Słowenii niedawno zatwierdziła przyznanie Ukrainie do pięciu milionów euro na dalszą pomoc humanitarną oraz pomoc w rozwoju i odbudowie. Lublana wysłała także na Ukrainę pojazdy opancerzone, wozy bojowe i inną broń, a także przyłączyła się do inicjatywy Czech na rzecz wspólnego zakupu amunicji wielkokalibrowej dla Ukrainy.
- Ukraina podpisała już 17 umów w zakresie bezpieczeństwa, ostatnio ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią. Zbiega się to także z podpisaniem podobnych dokumentów z Unią Europejską, Polską i Irlandią.
- Słoweńska publikacja 24UR twierdzi, że w czasie opóźnienia w udzieleniu pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych spowodowanej konfrontacją w Kongresie państwo potajemnie dostarczał Ukrainie broń. Mówimy o wysłaniu 26 bojowych wozów opancerzonych BOV, trzech bojowych wozów piechoty M80A i pewnej liczby dronów.