Dla starożytnych Egipcjan mumifikacja była procesem w dużej mierze duchowym, pełnym głębokiego znaczenia.
O nas ta informacja została zgłoszona przez T4, raporty URA-Inform.
Słynęli z mistrzowskich technik balsamowania, które pozwalały zachować ciała zmarłych przez tysiące lat. Naukowcy od dawna poszukiwali rozwikłania tajemnic tej sztuki, a ostatnio naukowcy dokonali znaczącego przełomu, ujawniając skład mieszaniny balsamującej stosowanej w starożytnym Egipcie.
Zespół badaczy pod kierownictwem profesora Carla Fowlera z Uniwersytet w Cambridge przeanalizował próbki płynu znalezionego w słojach kanopskich i bandażach używanych do mumifikacji. Za pomocą chromatografii i spektrometrii mas zespół zidentyfikował kluczowe składniki tej mieszaniny.
„Odkryliśmy, że płyn do balsamowania zawierał nie tylko oleje i żywice roślinne, takie jak olej cedrowy i żywica boswellia, ale także szereg unikalnych dodatków, takich jak sole mineralne, metale ciężkie i wino winogronowe” – 1712 ; wyjaśnił profesor Fowler.
Jak się okazało, składniki te nie tylko zapewniały konserwację, ale także pomagały zachować elastyczność skóry, a także chroniły organizm przed drobnoustrojami i grzybami. Warto zaznaczyć, że skład płynu miał nie tylko znaczenie praktyczne, ale także rytualne.
&;Stosowanie wina gronowego miało prawdopodobnie znaczenie symboliczne, związane z egipskimi wierzeniami o życiu pozagrobowym i zmartwychwstania, co przypomina rytuały z winem w wielu kulturach”, „ dodał Fowler.
Wśród odkrytych składników znajdowały się sole mineralne, takie jak natron, tradycyjnie kojarzony z egipskim balsamowaniem. Natron z kolei sprzyjał odwodnieniu organizmu poprzez wchłanianie wilgoci i konserwację tkanek.
Odkrycie naukowców z Cambridge jest ważnym krokiem w zrozumieniu jednej z najbardziej tajemniczych i zaawansowanych technologicznie praktyk starożytnego świata, mumifikacji . Badania te pomagają zbudować pomost między przeszłością a teraźniejszością, inspirując nowe pokolenia badaczy do dalszych odkryć na temat starożytnych technologii i praktyk kulturowych.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy odkryli najstarsze grobowce na Ziemi: a nie ludzie są pochowani w nich.