Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego twierdzą, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) mogą poprawić efektywność płatności międzynarodowych, co Dotyczy to zwłaszcza krajów eksportujących ropę naftową.
Z raportu specjalistów MFW wynika, że dwie trzecie krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej bada możliwość wprowadzenia krajowych walut cyfrowych. Bahrajn, Gruzja, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły już etap weryfikacji koncepcji, a Republika Kazachstanu wyprzedza konkurencję, kończąc swój projekt cyfrowego tenge.
MFW wierzy, że waluty cyfrowe banku centralnego mogą zwiększyć dostępność usług finansowych i obniżyć ich koszty poprzez eliminację struktur pośredniczących i stymulowanie konkurencji:
„Przyspieszenie badań CBDC w krajów –eksporterów ropy wynika z faktu, że klasyczne płatności międzynarodowe wiążą się z trudnościami, takimi jak różnice w formatach danych i przepisach regionalnych, a także skomplikowane kontrole zgodności.
W raporcie funduszu podkreśla się, że wybór odpowiedniej funkcjonalności do wdrożenia CBDC, eliminowanie analfabetyzmu finansowego ludzi i zwiększanie zaufania do instytucji finansowych to główne zadania państw pracujących nad koncepcją narodowych walut cyfrowych.
Wprowadzenie walut cyfrowych będzie długim i złożonym procesem, a banki centralne muszą zachować ostrożność podczas wdrażania, twierdzą eksperci MFW.
Wcześniej analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego stwierdzili, że mieszkańcy krajów o restrykcyjnych przepisach finansowych coraz częściej zwracają się do Bitcoina, aby bezpiecznie przeprowadzać transakcje transgraniczne.
Источник: bits.media