Paleontolodzy z Republiki Południowej Afryki ogłosili odkrycie najstarszego miejsca pochówku na świecie.
To informację zgłoszono T4, podaje URA-Inform.
Archeolodzy natknęli się na niezwykłe znalezisko w systemie jaskiń Wschodzącej Gwiazdy: najstarsze grobowce na świecie nie były ludzkie.
Zamiast tego zawierają szczątki Homo naledi, wymarłego gatunku hominina, który wspinał się na drzewa i miał mały mózg. Uważano, że nie są one zdolne do skomplikowanych zachowań.
Niedawne wykopaliska archeologiczne odkryły, że Homo naledi zwykł kopać doły i grzebać swoich zmarłych w dwóch miejscach: Komnacie Dinaledi i Korytarzu na Wzgórzu.< /p>
Pochówki te uniemożliwiały naturalne uformowanie się warstw gleby, co wskazuje na celowy charakter działań. Znaleziska są znacznie starsze niż najwcześniejsze znane pochówki Homo sapiens, datowane na 100 000 lat wcześniej.
Te odkrycia sugerują, że Homo naledi mógł przeprowadzać złożone rytuały pochówku, co sugeruje złożone zachowanie gatunku.
> < blockquote class="wp-block-quote is-layout-flow wp-block-quote-is-layout-flow">
„Te odkrycia pokazują, że praktyki pochówku nie ograniczały się do H. sapiens ani innych dużych- mózgowe homininy”, twierdzą badacze.
Przypomnijmy, że wcześniej zgłaszano, co dana osoba wyglądał jak 300 000 lat temu: naukowcy dokonali rekonstrukcji (zdjęcie).