Opinia Wzrost wartości kryptowalut osiąga się między innymi poprzez częste zakupy. Aby robić zakupy, potrzeba dużo pieniędzy. Jeśli zabraknie pieniędzy, nastąpi spadek… Fundusze hedgingowe inwestują niewiele, dlatego Bitcoin nie rośnie. Co dalej?
Bitcoin
Bitcoin stracił nieco ponad 2% w tygodniu od 14 do 21 czerwca 2024 r. Największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej nie powróciła do wzrostu w ciągu siedmiu dni. Większa część tygodnia upłynęła pod znakiem spadków: pięć z siedmiu sesji handlowych zakończyło się na minusie dla BTC.
Źródło: tradingview. com
Cena BTC spadła w tej chwili do 64 000 dolarów. Głównym wyjaśnieniem trendu jest spadek wpływu funduszy hedgingowych na pierwszą kryptowalutę. Świadczy o tym spadek współczynnika beta (charakteryzującego płynność tych organizacji) do 0,37 w ciągu ostatnich 20 dni. Informację do X (dawniej Twittera) przekazał Andre Dragosch, szef działu badań w Grupie ETC, która specjalizuje się w produktach giełdowych kryptowalut (ETP). Jest to najniższa wartość wskaźnika od października 2020 roku. Biorąc pod uwagę, że fundusze hedgingowe dysponują znaczącym kapitałem, nie jest zaskakujące, że wartość Bitcoina, a także wartość udziałów w Bitcoin ETF, spadła.
Inną przyczyną spadku cen mogą być zmiany niektórych wskaźników bezpośrednio w sieci Bitcoin. 7 czerwca rozmiar bloku spadł do 1,33 MB, czego nie widziano od stycznia 2023 roku. Oznacza to spadek aktywności sieciowej. Do wieczora w piątek 21 czerwca liczba ta nieznacznie wzrosła: do 1,62 MB.
Źródło: blockchain. com
Od marca widać wyraźną tendencję spadkową wskaźnika MVRV, relacji wartości rynkowej do ceny sprzedaży. Ten ostatni wykorzystuje wartości konkretnego BTC w momencie ostatniego ruchu w sieci.
Źródło: blockchain. com
Co ciekawe, specjaliści z platformy analitycznej CryptoQuant nie widzą żadnych problemów w dynamice MVRV. Bitcoin znajduje się obecnie w tak zwanym „regionie dystrybucji” – twierdzą eksperci. Sytuację postrzega się jako neutralną z potencjałem wzrostu w przyszłości.
Najbardziej oryginalne stanowisko przedstawił jeden z głównych antagonistów Bitcoina, Peter Schiff. Zdaniem ekonomisty za spadek wartości BTC odpowiada wzrost kapitalizacji firmy Nvidia produkującej procesory graficzne (GPU). Schiff wyjaśnia swoje stanowisko możliwością zastosowania pierwszej kryptowaluty. Aby wyprodukować Bitcoin, potrzebujesz procesorów graficznych, aby wyprodukować procesor graficzny, potrzebujesz złota, a sam BTC nie ma żadnej wartości.
Według analizy technicznej Bitcoin wykazuje dominację wśród niedźwiedzi. Potwierdzają to wskaźniki: cena spadła poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), RSI spadł poniżej 50 (37,99). Poziom wsparcia to strefa w okolicach 60 800 dolarów. To stamtąd rozpoczął się wzrost w drugiej połowie maja. Poziom oporu – 67 300 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Indeks strachu i chciwości spadł o 11 punktów w porównaniu do poprzedniego tygodnia, do 63. To nadal wskazuje na przewagę chciwości nad strachem wśród inwestorów Bitcoin.
Ethereum
W przeciwieństwie do Bitcoina, cena Etheru wzrosła od 14 do 21 czerwca. To prawda, że wzrost okazał się czysto symboliczny – 1%. Jednak 18 czerwca cena ETH spadła do miesięcznych minimów w okolicach 3 350 dolarów, po czym nieznacznie wzrosła.
Źródło: tradingview.com
Na ten temat W tym tygodniu dla Ethereum były głównie pozytywne wiadomości. Po pierwsze Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) umorzyła dochodzenie w sprawie projektu i jego monety. Organ regulacyjny potwierdził, że handel Etherem nie jest transakcją na papierach wartościowych. Informacje jako pierwszy udostępniła X consensys, firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania typu blockchain.
Po drugie, warto zwrócić uwagę na rekordowo niską podaż eteru na giełdach scentralizowanych (CEX). Obecnie w obiegu znajduje się około 12 milionów ETH, co stanowi około 10% ETH w obiegu. To najniższy wynik od 2016 roku. Jednocześnie od 7 do 17 czerwca 2024 roku z giełd wycofano około 4,1 mln ETH. Informacją podzielił się kryptoanalityk Leon Waidmann. W oparciu o podstawowe prawa ekonomiczne zmniejszenie podaży powinno prowadzić do wzrostu ceny.
Brazylijska firma zarządzająca Hashdex przygotowuje się do uruchomienia hybrydowego funduszu ETF, który będzie jednocześnie obejmował zarówno Bitcoin, jak i Ethereum. W rozwoju projektu będzie uczestniczyć amerykańska giełda Nasdaq. Oczekuje się, że nowy fundusz The Hashdex Nasdaq Crypto Index będzie śledził indeks NCI ważony kapitalizacją rynkową. Biorąc pod uwagę ten fakt, aktywa nowego ETF-u powinny zostać rozdzielone w następującej proporcji: 70,54% – BTC, 29,46% – ETH.
W przeciwieństwie do Bitcoina, według analizy technicznej, obraz Ethereum jest na korzyść byków. Dowodem jest cena przekraczająca 50-dniową średnią ruchomą (oznaczoną na niebiesko). Jednak zmienność pozostawia wiele do życzenia. Wskaźnik ten spada czwarty miesiąc z rzędu, co potwierdza spadek poziomów wsparcia i oporu ATR odpowiednio 3350 $ i 3974,1 $.
Źródło: tradingview. com
Hedera
Kryptowaluta Hedera wykazała w ciągu ostatniego tygodnia ujemną dynamikę: spadek wyniósł ponad 5,5%. Jednak nie wszystko jest takie proste; wcześniej ten altcoin był jeszcze niższy. Jeśli za punkt wyjścia przyjmiemy minimum 18 czerwca, to Hedera wykazała wzrost o prawie 12%.
Źródło: tradingview. com
W tym tygodniu okazało się, że firma stojąca za Hederą, The Hashgraph Association i zdecentralizowana firma finansowa Valour, połączyły siły i wypuściły kryptowalutowy produkt będący przedmiotem obrotu giełdowego (ETP). Debiut miał miejsce 18 czerwca na giełdzie we Frankfurcie. Jest to pierwsze ETP powiązane bezpośrednio z Hederą. Valor chce rozszerzyć swoje portfolio produktów będących przedmiotem obrotu giełdowego, a także ułatwić inwestorom dostęp do aktywów cyfrowych na tradycyjnych platformach finansowych. Prezes Hedery, Charles Adkins, powiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat ludzie będą korzystać z technologii HBAR (token platformy Hedery) „nawet o tym nie wiedząc”.
Otóż Fundacja HBAR, której głównym zadaniem jest rozwój sieci Hedera, zgodziła się na współpracę z Nordic Blockchain Association (NBA), organizacją non-profit wspierającą rozwój sieci web3. Głównym kierunkiem związku będzie masowe przyjęcie blockchainu w krajach skandynawskich.
Z punktu widzenia analizy technicznej trend Hedery jest spadkowy. I to zarówno w perspektywie średnio-, jak i długoterminowej. Powód: cena jest poniżej 50-dniowej (na niebiesko) i 200-dniowej (na pomarańczowo) średniej kroczącej. O zmianie trendu będzie można mówić dopiero po przebiciu oporu na poziomie 0,09 dolara, który stanowił dotychczas wsparcie. Obecnie poziom wsparcia wynosi 0,068 USD.
Źródło: tradingview. com
Wniosek
Zatem na rynku kryptowalut nie ma silnych ruchów. Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum wygląda na lepsze od Bitcoina. Hedera służy jako przykład altcoina, który nadal spada, pomimo pozornie pozytywnych wiadomości od emitenta.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media