Naukowcy odkryli, że stan siatkówki odzwierciedla prawdziwy wiek danej osoby.
Uapress podaje tę informację, podaje URA-Inform.
Co więcej, w trakcie badania odkryli, że siatkówka potrafi przewidzieć ryzyko rozwoju różnych chorób i przedwczesnej śmierci. Chociaż ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci wzrasta wraz z wiekiem, jasne jest, że różni się ono znacznie wśród osób w tym samym wieku. Można to wytłumaczyć „wikiem biologicznym”, który różni się od wieku rzeczywistego i zależy od ogólnego stanu zdrowia.
Nowe badanie wykazało, że stan siatkówki odzwierciedla rzeczywisty wiek danej osoby, ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci< /p>
Naukowcy zajęli się głębokim uczeniem, aby sprawdzić, czy może określić wiek biologiczny danej osoby. Głębokie uczenie się to rodzaj uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI) opracowanej na podstawie sieci neutronów naśladującej strukturę ludzkiego mózgu.
Naukowcy wykorzystali ponad 80 000 zdjęć dna oka pobranych od 47 000 osób w wieku powyżej w wieku od 40 do 69 lat, wszyscy byli częścią brytyjskiego Biobanku, repozytorium próbek biologicznych i danych medycznych od pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Najpierw przeanalizowali ponad 19 000 zdjęć dna oka pobranych od 11 000 osób o stosunkowo dobrym zdrowiu. Naukowcy próbowali udowodnić, że wiek biologiczny tych osób powinien w taki czy inny sposób odpowiadać ich rzeczywistemu wiekowi.
Naukowcy byli w stanie dość dokładnie określić wiek biologiczny siatkówki, błąd sięgał 3,5 roku. Następnie przeanalizowali zdjęcia dna oka i otrzymali 36 000 osób zebranych w ciągu ostatnich 11 lat.
Ustalili, że u 51% uczestników różnica między wiekiem biologicznym a rzeczywistym wynosiła ponad 3 lata, u 28% różnica przekraczała 5 lat, a u 4,5% różnica przekraczała 10 lat. Innymi słowy, oczy większości ludzi były „starsze”; ich prawdziwy wiek.
Osoby z dużą „różnicą wieku” siatkówki ryzyko śmierci z powodu różnych chorób (z wyjątkiem chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych) było o 49–67% wyższe. Należy zauważyć, że różnica corocznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 2%, a ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i onkologii — o 3%. Jednakże nie zidentyfikowano żadnego istotnego związku pomiędzy „różnicą wieku” a „różnicą wieku”; siatkówki i śmiertelność z powodu chorób układu krążenia lub raka.
Było to badanie obserwacyjne, więc badacze nie byli w stanie określić przyczyny i skutku. Wyniki sugerują jednak, że wiek siatkówki może być klinicznie ważnym biomarkerem starzenia.
Przypomnijmy sobie poprzednie doniesienia , długa rozmowa przez telefon może prowadzić do raka: szczegóły.