Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone z okazji Dnia Rosji na Moskiewską Giełdę, Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC) i Krajową Giełdy Settlement Depository (NSD) wywołały panikę na rosyjskim rynku walutowym.
Taką informację przekazała firma East-fruit, podaje URA-Inform.
Z doniesień wynika, że giełda zmuszona była zawiesić handel dolarami i euro, a także instrumentami liczonymi w tych walutach. Doprowadziło to do utraty głównego mechanizmu ustalania kursu walutowego i znacznie skomplikowało transakcje handlu zagranicznego realizowane w głównych walutach rezerwowych. Ekonomiści i eksperci finansowi zauważają, że teraz każda transakcja w dolarach czy euro stanie się znacznie droższa dla rosyjskich kontrahentów.
Jak sankcje wpłynęły na rynek owoców i warzyw
< p>Eksperci wskazują, że takie działania spowodowały przejściowy paraliż handlu owocami i warzywami, a także wzrost ich cen w Rosji. Rosja, pomimo ogromnych zasobów ziemi, jest jednym z największych importerów owoców i warzyw na świecie. Co roku kraj wydaje około 5 miliardów dolarów na import owoców i około 1,5 miliarda dolarów na import warzyw i ziemniaków. Głównymi dostawcami są Türkiye, Ekwador i Egipt.
Obecnie dostawcom nie spieszy się z zawieraniem nowych umów, gdyż nie rozumieją, w jaki sposób będą dokonywane płatności za dostarczone produkty. Przetwory owocowo-warzywne o ograniczonym terminie przydatności do spożycia wymagają pilnej sprzedaży, co stwarza dodatkowe trudności. Krajom eksportującym znaczne ilości produktów do Rosji trudno jest szybko znaleźć zastępstwo dla tego dużego rynku.
Rosnące ceny i nowe ryzyka walutowe
Importerzy zaczęli już uwzględniać w cenach swoich produktów nowe ryzyka walutowe i zwiększone koszty transakcyjne. W rezultacie w krótkim czasie ceny większości rodzajów warzyw i owoców w Rosji znacznie wzrosły, ponieważ rynek jest w dużej mierze uzależniony od produktów importowanych. Rosyjscy konsumenci będą musieli przygotować się na zwiększone koszty importowanych owoców i warzyw.
Dlatego nowe amerykańskie sankcje mają znaczący wpływ na rynek rosyjski, komplikując handel i zwiększając koszty importowanych towarów, co nieuchronnie wpływa na ceny dla konsumentów końcowych.
Przypomnijmy, że wcześniej informowano, ile Federacja Rosyjska powinna zapłacić Ukrainie za spowodowane szkody: G7 ogłosiło liczby