Kobiety na całym świecie żyją średnio o 5% dłużej niż mężczyźni.
Ta informacja została poinformował The Guardian, podaje URA-Inform.
Ma na to wpływ wiele czynników: młodzi mężczyźni częściej umierają w wyniku wypadków i samobójstw, a kobiety prowadzą zdrowszy tryb życia. Jednak podobne różnice w długości życia obserwuje się u innych gatunków: samice małp człekokształtnych i małp świata starożytnego żyją dłużej niż samce.
W nowym badaniu naukowcy odkryli, że główna przyczyna tego zjawiska może być związana z najmniejszymi i największymi komórkami organizmu – plemnikami i komórkami jajowymi, kluczowymi dla reprodukcji człowieka.
Naukowcy po raz pierwszy wykazali czas u kręgowców, w którym komórki przekształcające się w komórki jajowe u samic i plemniki u samców prowadzą do różnic w średniej długości życia między płciami. Naukowcy donoszą, że usunięcie tych komórek ze zwierząt wyrównuje ich oczekiwaną długość życia.
Doświadczenia przeprowadzono na małych turkusowych rybach – gatunku słodkowodnym, który osiąga dojrzałość płciową w ciągu dwóch tygodni i żyje przez kilka miesięcy. Naukowcy podejrzewają, że podobne mechanizmy biologiczne mogą wyjaśniać różnicę w oczekiwanej długości życia ludzi i innych gatunków.
Ishitani, główny badacz, zauważył, że obecność plemników lub komórek jajowych jest jedną z najbardziej oczywistych różnic między mężczyznami i kobietami, zatem logiczne byłoby zbadanie, jak komórki te wpływają na długość życia. W serii eksperymentów jego zespół wykazał, że zatrzymanie produkcji komórek płciowych, które przekształcają się w plemniki lub komórki jajowe, wydłuża życie mężczyzn i skraca życie kobiet, zmniejszając różnicę w średniej długości życia.
„Spodziewaliśmy się, że usunięcie komórek rozrodczych wydłuży życie zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale okazało się, że tylko przedłużyło życie mężczyzn i skróciło życie kobiet. Było to nieoczekiwane, ale ważne dla zrozumienia różnic w długości życia między płciami” – skomentował Ishitani.
Naukowcy zauważyli, że blokowanie produkcji plemników i komórek jajowych miało znaczące konsekwencje dla ryb. Zmiany hormonalne u kobiet stymulowały wzrost i utrzymanie zdrowej tkanki, a obniżony poziom estrogenów zwiększał ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony mężczyźni wytwarzali więcej witaminy D w wątrobie, co może wyjaśniać lepszy stan ich kości, mięśni i skóry.
„W tym przypadku usunięcie plemników lub komórek prekursorowych komórek jajowych doprowadziło do krótszego długość życia u samic, ale u samców wydłużyła się, podobnie jak wzrost, prawdopodobnie poprzez mechanizm związany ze zwiększoną aktywnością witaminy D. Jest oczywiste, że sygnały modulujące długość życia tych ryb różnią się w zależności od płci i, co jest całkiem prawdopodobne, u innych zwierząt też” – mówi autor badania.
Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono, że Księżyc będzie często się zatrzymywał: gdzie i kiedy można zaobserwować rzadkie zjawisko.