Ukraińcy stopniowo wracają z zagranicy i innych regionów do swoich rodzinnych miast: obecnie 76% respondentów jest w domu w porównaniu z 65% w 2022 r. i 70% w 2023 r. Tak wynika z badania ukraińskiego rynku nieruchomości DIM.RIA.
Zakup nowego domu
Wśród ankietowanych użytkowników prawie jedna trzecia planuje zakup własnego domu . Dwa najczęstsze cele to zmiana mieszkania z wynajmowanego na własne (36%) i zmiana miejsca zamieszkania (33%).
Największym popytem cieszą się mieszkania z rynku wtórnego, po którym najczęściej rozważane są nowe budynki, a trzecie i czwarte miejsce zajmują odpowiednio domy prywatne na rynku wtórnym oraz domy nowo wybudowane. Inteligentne mieszkania to najmniej popularny wybór w 2024 roku.
Jak zmienił się budżet
W tym roku średni budżet, na który Ukraińcy są skłonni przeznaczyć zakup własnego domu wzrósł o prawie 5 tys. dolarów w porównaniu do podobnych danych w roku ubiegłym.
Obecnie największy odsetek planujących wydać od 30 do 50 tys. dolarów, także w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła liczba osób, które planują kupić dom za 50-80 tys. dolarów.
< /p>
Która nieruchomość jest wybierana do wynajęcia
Preferencje dotyczące wynajmu pokrywają się z planami zakupu: liderem są mieszkania na rynku wtórnym, w dalszej kolejności nowe budynki i domy prywatne.
Przeczytaj: Wynajem mieszkań w Kijowie drożeje: za ile można wynająć „lokal” na Podolu i Troiesczynie
Wśród priorytetów, według których Ukraińcy Wybierz mieszkanie na zakup i na wynajem, na pierwszy plan wysuwa się przystępna cena, stan nieruchomości, powierzchnia i dogodna lokalizacja. Dostępność miejsc parkingowych jest coraz częściej brana pod uwagę przez osoby planujące zakup mieszkania, a dla najemców ważniejsza okazała się obecność wiaty.
Metodologia badań
Ukraiński rynek nieruchomości DIM.RIA przeprowadził ankietę wśród publiczności, w której wzięło udział około 1000 Ukraińców. W ramach badania przeanalizowano plany i życzenia budżetowe na zakup i wynajem mieszkań.
W porównaniu z podobnymi wskaźnikami w latach 2022–2023 średni budżet na zakup nieruchomości wzrósł, a najemcy, wręcz przeciwnie, stali się bardziej oszczędni.