W każdej parze zdarzają się konflikty. Jest to normalne i naturalne. Pytanie jednak brzmi, jak sobie poradzić z tymi różnicami. Każdy jest inny i Twoja reakcja na coś może nie być jasna dla Twojego partnera. Kiedy zastanawiamy się, jak prawidłowo rozwiązać konflikty w parze, prawie nigdy nie bierzemy pod uwagę cech osobowości drugiej osoby. Niektórzy ludzie mają tendencję do rywalizacji, inni się poddają.
TreśćCo to styl rozwiązywania konfliktów Jak rozwiązywać konflikty w parze: określ swój styl rozwiązywania konfliktów Jak rozwiązywać konflikty w parze, znając swój styl rozwiązywania konfliktów
Na ratunek przychodzi styl rozwiązywania konfliktów. Styl rozwiązywania konfliktów jest kluczem do zrozumienia, w jaki sposób ty i twój partner reagujecie na konflikt i jak się wzajemnie wspierać. WomanEL chce pomóc Ci zrozumieć, jaki masz styl i jaki styl ma Twoja druga połówka.
Co to jest styl rozwiązywania konfliktów?
Styl rozwiązywania konfliktów, znany również jako styl zarządzania konfliktem, to sposób, w jaki rozwiązujemy problemy. Może się to zdarzyć, gdy jesteśmy świadkami lub bezpośrednio doświadczamy konfliktu.
Rozwiązywanie konfliktów nie dotyczy tylko naszych związków romantycznych. Można go używać w przyjaźni, pracy i rodzinie. W końcu jest to część bycia człowiekiem. Ponieważ nieustannie nawigujemy i reagujemy na różne osobowości i środowiska.
Kiedy pojawia się konflikt z partnerem, z którym spędzasz większość czasu, niezwykle ważne może okazać się określenie swojego stylu, aby móc pracować nad jego rozwiązaniem.
Jak rozwiązywać konflikty w parze: ustal Twój styl rozwiązywania konfliktów< /h2>
Większość ludzi w obliczu konfliktu dzieli się na pięć głównych kategorii: przystosowanie się, unikanie, kompromis, współpraca i rywalizacja. Ważna kwestia: nie wszyscy ludzie są tacy sami. Możesz czuć pociąg do jednej kategorii, ale wiedz, że w pracy skłaniasz się ku innej. Zastanów się, jak Ty i Twój partner najczęściej radzicie sobie z konfliktem w takich sytuacjach. Oto zestawienie każdego stylu:
- Urządzenie. Aby zakończyć konflikt, osoba ta może zgodzić się na coś, nawet jeśli nie do końca się z tym zgadza. Na przykład obaj partnerzy mówią, co chcą na obiad, a jeden z nich od razu zgadza się z preferencjami drugiego. W przeciwieństwie do unikania, o którym przeczytasz poniżej, konflikt zostaje rozwiązany, ale ustosunkowujący się partner może nie powiedzieć, czego naprawdę chce.
- Unikanie. Osoba wyznająca ten styl rozwiązywania konfliktów stara się za wszelką cenę unikać konfliktów. Jeśli pojawi się konflikt, nie angażuje się w niego i może po prostu odejść lub nie zareagować. Klasycznym tego przykładem jest „nie chcę o tym rozmawiać” lub ciche wycofanie się z sytuacji.
- Kompromis. Idąc na kompromis w konflikcie, próbujesz znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Może to być na przykład istotne, jeśli Ty i Twój partner macie różne harmonogramy pracy. Jeśli Twój partner ciągle pracuje do późna, a Ty zawsze musisz wstawać wcześnie, wspólne spędzanie czasu może wymagać zmiany harmonogramu lub utraty snu. W takim przypadku rozwiązaniem kompromisowym może być naprzemienne korzystanie z godzin wieczornych i porannych, tak aby żaden z partnerów nie musiał stale dostosowywać się do harmonogramu drugiego.
- Współpraca. Ludzie chcą omawiać konflikty i przechodzić przez nie jako całość. Zasadniczo jest to bardziej emocjonalna i głęboka wersja kompromisu, która wymaga dużo energii i przestrzeni. Współpraca rozpocznie się od zdefiniowania konfliktu i możliwych opcji jego rozwiązania. Następnie każdy partner może sporządzić listę zalet i wad możliwych rozwiązań.
- Rywalizacja. Ten człowiek chce wygrywać i nie cofnie się przed niczym, aby to osiągnąć. Na przykład konflikt może rozpocząć się od pozornie drobnej kwestii, która w rzeczywistości jest głęboko powiązana z jedną z wartości partnera, np. prośby o częstsze sprzątanie po sobie. Konkurujący partner może poczuć, że jego wartości są kwestionowane i zamiast odpowiedzieć na prośbę, będzie próbował oczyścić swoje imię, udowadniając, że prośba jest nieuzasadniona.
Jak rozwiązywać konflikty w parze, znając swój styl rozwiązywania konfliktów
Znajomość stylu rozwiązywania konfliktów Twojego partnera, a także Twojego własnego, może być niezwykle przydatnym narzędziem. Źródło: freepik.com
Ostatecznie w rozwiązywaniu konfliktów nie chodzi o upewnienie się, że ktoś wygra. Chodzi o wspólne rozwiązywanie problemów i wspólne rozwiązanie konfliktu. Kiedy już zrozumiesz styl swój i swojego partnera, czas zacząć rozmawiać o tym, jak chcesz radzić sobie z konfliktem.
Najlepszym momentem na zrobienie tego nie jest moment, w którym znajdujesz się w środku konfliktu. Zamiast tego poświęć trochę czasu na omówienie tego ze swoim partnerem, być może przy ulubionym posiłku. Oto kilka wskazówek, które warto wypróbować podczas takich rozmów, w zależności od stylu rozwiązywania konfliktów Twojego partnera:
- Urządzenie. Jeśli zauważysz, że Twój partner zawsze się poddaje, gdy pojawiają się nieporozumienia lub w ogóle się w nie nie angażuje, czas zacząć go konsekwentnie pytać, czego w tym momencie pragnie. Możesz zacząć od drobnych rzeczy, na przykład tego, jaki program telewizyjny chce razem obejrzeć, a następnie przejść do poważniejszych tematów, takich jak finanse. Czasami wystarczy jedno pytanie, aby rozpocząć przepływ komunikacji.
- Unikanie. Musisz znaleźć równowagę pomiędzy przestrzenią, której potrzebuje, a Twoją potrzebą rozwiązania problemu. Spróbuj zaplanować czas na sprawdzenie wzajemnych uczuć, bez poruszania kwestii konfliktu. Te spokojne chwile doskonale nadają się do stylu unikającego, aby czuć się komfortowo, tracąc czujność.
- Kompromis. Jeśli ciągle idziesz na kompromis i nikt nie dostaje tego, czego chcesz, może powinieneś spróbować czegoś innego. Czy Ty i Twój partner macie problem z podjęciem decyzji, co robić w weekend, ponieważ jedno z Was uwielbia tłumy, a drugie dom? Idź na koncert, a na kolejny wieczór zaplanuj wieczór filmowy w domu. W ten sposób każdy partner będzie miał możliwość robienia tego, co kocha, bez kompromisów.
- Współpraca. Jeśli Twój partner ma styl współpracy, możesz czuć się wyczerpany ilością czasu, jaką zajmuje omawianie konfliktów, a następnie ich rozwiązywanie. Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest ustalenie limitu czasu na omówienie konfliktu. Możesz nawet ustawić budzik i zgodzić się, że gdy się włączy, oderwiesz się od konfliktu i zajmiesz się czymś innym.
- Konkurencja. Jeśli czujesz, że konflikt prowadzi donikąd, ponieważ Twój partner chce po prostu wygrać kłótnię, daj mu znać, że potrzebujesz przestrzeni i chcesz kontynuować rozmowę później. Często wymaga to sztywnych granic, ale wraz z praktyką staje się to łatwiejsze. Kiedy już ustalisz tę granicę, spróbuj spisać swoje uczucia, zamiast je omawiać – dzięki temu partner będzie mógł Cię usłyszeć bez odczuwania potrzeby wszczynania kłótni.
Czy miłość i związki są naprawdę miał być zbudowany na przyjaźni? Oto, co sądzą na ten temat eksperci.