Łączne przychody firm z inwestycjami zagranicznymi, które złożyły sprawozdania finansowe za 2023 rok, wynoszą 189 miliardów UAH. Analitycy z centrum badawczo-rozwojowego YouControl przeanalizowali dane z Jednolitego Rejestru Państwowego i Agencji Rozwoju Infrastruktury Giełdy, aby zbadać pojawienie się inwestycji zagranicznych w strukturze właścicielskiej ukraińskich firm.
” />
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Setki krajów inwestują w ukraiński biznes
< p>W Jednolitym Państwowym Rejestrze Podmiotów Prawnych i Przedsiębiorców Indywidualnych (USR) znajdują się informacje o 2903 spółkach z inwestycjami zagranicznymi zarejestrowanymi w stolicy.
Na terenie obwodu lwowskiego działa około 800 organizacji. Duży napływ inwestycji zagranicznych w formie udziału w kapitale zakładowym zaobserwowano także w obwodach odeskim, kijowskim, dniepropietrowskim i charkowskim.
< p>44% badanych firm prowadzi działalność w zakresie handlu hurtowego i detalicznego, naprawy pojazdów i motocykli. Zaobserwowano także aktywność inwestorów zagranicznych w przemyśle przetwórczym, działalności profesjonalnej, naukowo-technicznej, budownictwie i nieruchomościach, transporcie i informatyce.
W ciągu ostatnich dwóch lat w ukraińskie spółki zainwestowało ponad 110 krajów na całym świecie, uczestnicząc w kapitale zakładowym. W tym czasie w strukturze właścicielskiej 1500 ukraińskich firm pojawiły się inwestycje z Uzbekistanu. Znaczna część tych podmiotów prawnych przed inwazją na pełną skalę miała innych właścicieli z Ukrainy.
I tak zmiana składu uczestników spowodowała zmianę adresu rejestracyjnego, rodzaju działalności i nazwy firmy . Drugie miejsce pod względem liczby firm, które otrzymały zagranicznych współwłaścicieli, zajmuje Turcja – 623. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania z 619 firmami z inwestycjami zagranicznymi.
W strukturze właścicieli ponad 500 firm w okresie wojny na pełną skalę znajdowali się przedstawiciele Kazachstanu. Współwłaścicielami ukraińskich firm stały się także firmy i osoby fizyczne z tzw. „stref offshore” – Cypr (205 firm), Seszele (391), Wyspy Marshalla (111), Belize (86) i inne. Spośród krajów europejskich najwięcej inwestowały firmy i osoby prywatne z Polski (244) i Niemiec (182).
239 spółek otrzymało inwestycje ze Stanów Zjednoczonych w formie dopłat do kapitału docelowego. Przykładowo w kwietniu 2022 roku została zarejestrowana spółka Starlink Ukraine LLC. Spółka działa w branży telekomunikacji satelitarnej. Wśród założycieli Starlink Holdings Holandia B.V. z Holandii, a beneficjentem jest obywatel USA Elon Musk.
W lipcu 2022 roku powstała spółka Miamoto International Ukraine LLC z kapitałem zakładowym w wysokości 1 mln UAH. Firma specjalizuje się w budownictwie. Członkami spółki są amerykańska spółka akcyjna Miamoto International, Inc. i ukraińskiej „Motiva.van”, a beneficjentami są obywatele USA Hideki Keith Miyamoto i Pavel Pokhalchuk zarejestrowani na Ukrainie. Za rok 2023 spółka uzyskała 59 mln UAH zysku netto.
4792 spółek, co stanowi 73% ogólnej liczby 6520 podmiotów prawnych z inwestycjami zagranicznymi za badany okres, nie posiada danych sprawozdawczych finansowych za rok 2023.
Według wysokości uzyskanych przychodów wśród osób, które złożyli sprawozdania finansowe do Państwowej Służby Statystycznej na dzień 30 kwietnia 2024 r. liderami są:
Dystrybutor wyrobów tytoniowych DL Solution LLC – 50,6 mld UAH. Obywatel Izraela Ari Weber został beneficjentem spółki w marcu 2023 r.
Spacex LLC – 27,1 mld UAH. Spółka działa na rynku gier hazardowych pod marką Cosmolot. Uczestnikami spółki są Sergey Potapov i obywatel Niemiec zarejestrowany w Wielkiej Brytanii Arnulf Ekkehard Neumann-Damerau.
Mirana Trading House LLC, zajmująca się hurtowym handlem wyrobami tytoniowymi – 5,5 miliarda UAH. Beneficjentem spółki od lutego 2024 r. jest obywatel Uzbekistanu Timur Matenov.
Beneficjenci zagraniczni oraz grupy finansowo-przemysłowe
241 spółek z właścicielami zagranicznymi, osobami fizycznymi nierezydentami lub osobami posiadającymi miejsce rejestracji za granicą wchodzi w skład 121 grup finansowo-przemysłowych dodanych do systemu YouControl.
W strukturze właścicielskiej znajduje się 27 spółek z branży finansowo-przemysłowej Do cen dodano Aptekę Najniższych Firm z Wielkiej Brytanii, ale skład beneficjentów nie zmienił się znacząco.
Jednocześnie w związku ze zmianą adresu rejestrowego z Ukrainy na Zjednoczone Emiraty Arabskie kluczowej osoby grupy finansowo-przemysłowej „Logos” Walerego Szamotii na liście spółek objętych badaniem znalazły się 2 spółki z grupy – LLC „Tobacco Distribution System” i LLC „Fly-Time”.
Valery Kiptik, będący jedną z kluczowych osób finansowej grupy przemysłowej Olvia, zmienił kraj rejestracji z Ukrainy na Cypr. Zmiany dotknęły 11 spółek tej grupy finansowo-przemysłowej.
Inwestycje o agresywnym charakterze
Za okres od 24 lutego 2022 r. do 30 kwietnia 2024 r. uczestnicy/beneficjenci 19 spółek z inwestycjami zagranicznymi posiadają obywatelstwo lub miejsce rejestracji w Federacji Rosyjskiej.
Wcześniej specjaliści YouControl badali to od początku wojny na pełną skalę tylko 5% Z 20 tys. firm o „rosyjsko-białoruskim śladzie” zmienił się skład beneficjentów.
W marcu 2024 r. zarejestrowano spółkę Avtoban Oil LLC, uczestnik z czego był obywatel Rosji zamieszkały w Dnieprze Wadim Safronow. Uczestnikiem 4 spółek była obywatelka Ukrainy Walentyna Badyina z miejscem rejestracji w obwodzie swierdłowskim w Rosji.
Inwestorów z Białorusi przyjęło 47 firm, większość z nich, czyli 27 osób prawnych zarejestrowanych po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę. Obywatel Białorusi Siergiej Tolok, zarejestrowany w Kijowie, został członkiem 6 spółek zrzeszonych w grupie spółek Domofon. Inżynieria. Bezpieczeństwo”. Wiaczesław Ryabczenko z Białorusi, zarejestrowany we wsi Czajki w obwodzie kijowskim, stał się współwłaścicielem kolejnych 6 firm, działających głównie w branży handlowej.
Obywatele Chin stali się uczestnikami/beneficjentami ponad 100 ukraińskich firm. Zdecydowana większość została zarejestrowana po wybuchu wojny na pełną skalę. Ponad 50% podmiotów prawnych, które otrzymały chińskie inwestycje w formie udziału w kapitale zakładowym, działa w obszarze handlu różnymi towarami.
Kolejnych 31 firm otrzymało współwłaścicieli z krajów sprzymierzonych z Rosją lub kraje popierające agresję militarną na Ukrainę. Są to głównie inwestorzy z Iranu i Syrii. Spośród trzydziestu wymienionych firm 14 zajmuje się handlem, cztery działają w branży IT, a trzy w branży nieruchomości.
Kapitał zagraniczny i zmiany statusu
Specjaliści YouControl znaleźli w próbie ogółem 567 spółek z kapitałem zagranicznym, które w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły status z „nie w stanie likwidacji” na inne lat.
Zaprzestało działalności 175 firm, w tym 13 było współwłasnością obywateli rosyjskich. W szczególności spółka Agrospectr Ukraine LLC z kapitałem zakładowym w wysokości ponad 38 mln UAH miała beneficjenta, obywatela Rosji Siergieja Łachmanowa.
City-Craft LLC z kapitałem zakładowym w wysokości 12,7 mln UAH, która pracowała również zaprzestało działalności w branży budowlanej, a jej uczestnikami byli Rosjanie Piotr i Swietłana Pankratowie.
Wśród 567 firm, które nie zostały uwzględnione w próbie, 338 firm z udziałem kapitału zagranicznego zmieniło swój status z „niebędącego państwem” zakończenia” do statusu „w stanie zakończenia”. Postępowania upadłościowe zostały wszczęte w 53 podmiotach prawnych, a jedna spółka, Ermak Gold LLC, przechodzi procedurę reorganizacji.