56% respondentów stwierdziło, że w czasie wojny nie da się oszczędzać pieniędzy na „czarny dzień”. Wśród tych, którym udaje się oszczędzać, 53% trzyma pieniądze w gotówce w domu. Tak wynika z ankiety Rakuten Viber.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Jaka jest sytuacja finansowa Ukraińców
Wyniki ankiety wykazały, że 56% Ukraińców nie oszczędza w czasie wojny, z czego 16% utraciło możliwość oszczędzania, 21% nie miało oszczędności przed wojną, a 19% nie ma możliwości oszczędzania i wydawania pieniędzy. zaoszczędzili.
Jednocześnie z każdej pensji oszczędza 12% ankietowanych, prawie jednej trzeciej ankietowanych (32%) udaje się okresowo oszczędzać.
Odpowiedzi na pytania pytanie „Czy oszczędzasz podczas wojny?” dystrybuowane w następujący sposób:
- Tak, oszczędzam 12% z każdej pensji; Tak, staram się oszczędzać, ale niesystematycznie – 32%; Nie, przed wojną było to możliwe, teraz nie ma takiej możliwości – 16%; Nie, ani przed wojną, ani teraz, nie mam oszczędności – 21%; W czasie wojny nie tylko nie oszczędzam, ale także wydaję to, co oszczędzam – 19%.
Gdzie Ukraińcy trzymają swoje oszczędności
Ponad połowa respondentów (53%) woli gotówkę i trzyma ją w domu. 10% respondentów trzyma środki na rachunku bankowym, kolejne 5% na oprocentowanej lokacie bankowej. 2% oszczędza swoje pieniądze w kryptowalutach.
Kolejny 1% Ukraińców wybiera następujące metody: obligacje i papiery wartościowe, metale szlachetne lub inwestycje w nieruchomości. Łączenie różnych form oszczędzania – 14%, a opcję „inną” wybrało 13% respondentów.
- Gotówka w domu – 53%; Konto bankowe – 10%; Lokata oprocentowana w banku – 5%; Kryptowaluta – 2%; Obligacje lub inne papiery wartościowe – 1%; Metale szlachetne – 1%; Posiadam nieruchomości – 1%; Wszystkiego po trochu – 14%; Reszta to 13%.
Metodologia badań
Anonimowa ankieta internetowa, n>30 000. Kluczową grupą wiekową są osoby w wieku 34-45 lat, ponad 50% respondentów to osoby poniżej 45. roku życia.< /p>