Naukowcy z Kalifornii przeprowadzili badanie i odkryli, który związek zawarty w żywności może wywoływać reakcje negatywne zachowanie.
Podpowiadamy, jakiego jedzenia nie należy nadużywać, aby nie prowokować ataków agresji i negatywnych zachowań.
Jakie jedzenie powoduje u człowieka agresję: naukowe badania
< p>Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na jednym z uniwersytetów w Kalifornii i odkryli, że wszelka żywność zawierająca tłuszcze trans powoduje zwiększoną emocjonalność, drażliwość i agresję. W badaniu wzięło udział ponad tysiąc ochotników. Przez kilka tygodni badani byli karmieni tłustymi, pikantnymi, słonymi i słodkimi pokarmami zawierającymi tłuszcze trans. Emocje ludzi były różnorodne, od wybuchów agresji po dni napięcia.
Naukowcy udowodnili, że tłuszcze trans zawarte w żywności negatywnie wpływają nie tylko na układ nerwowy, ale także na serce, naczynia krwionośne i procesy trawienne. Związek ten może powodować chorobę niedokrwienną serca, otyłość, problemy z ciśnieniem krwi i rozwój cukrzycy typu II.
Czym są tłuszcze trans
Substancja ta powstaje w wyniku ogrzewania do wysokich temperatur i filtrowania zwykłego oleju. Ta masa tłuszczowa jest odporna na utlenianie, dzięki czemu nie psuje się przez długi czas i jest bardzo tania. Zwiększa to jego popularność wśród producentów różnorodnych produktów spożywczych. Margarynę wytwarza się również z tłuszczów trans, a następnie dodaje się ją do wypieków i innych wyrobów cukierniczych.
Jakie produkty zawierają tłuszcze trans
- Tłuszcze trans znajdują się w wypiekach i wyrobach cukierniczych – ciasta, ciastka, bułki, muffinki, przekąski z ciasta smażonego.
- Fast food – potrawy smażone na oleju palmowym: frytki, skrzydełka, paszteciki itp.
- Słodkie napoje, koktajle mleczne, kakao i lody.
- Chipsy, przekąski mięsne, krakersy, popcorn.
- Produkty mięsne – kiełbaski, szynka, boczek, kiełbaski itp.
- Różne sosy – majonezowe, ketchupowe, słodko-kwaśne i inne.
- Półprodukty mrożone.
- Wyroby serowe – twarogi twarde, topione i wędzone.