Popyt na spotowe fundusze ETF Ethereum po rozpoczęciu handlu będzie niższy w porównaniu z funduszami Bitcoin. O tym informuje CoinDesk z linkiem do raportu JPMorgan Chase Bank.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości na temat inwestycji i finansów
Eksperci zauważyli, że napływ kapitału netto do produktów opartych na Ethereum w 2024 r. wyniesie około 3 miliardy dolarów, jeśli amerykański organ regulacyjny zatwierdzi stakowanie, liczba ta może wzrosnąć do 6 miliardów dolarów – wynika z raportu. Dzieje się tak z kilku powodów – podkreślali eksperci banku.
W szczególności „pionierem” stały się spotowe ETF-y Bitcoina.
„Dzięki tym produktom możliwe było częściowe zaspokojenie potrzeb ogólny popyt na kryptowaluty, który wzrósł po zatwierdzeniu funduszy typu spot” – zauważyli eksperci.
Innym powodem jest halving. Służył jako katalizator stymulujący przepływ kapitału do funduszy Bitcoin. Ethereum ze swojej strony nie ma w przyszłości takiej przewagi – podkreślali eksperci.
Ponadto Bitcoin ma większą wartość w oczach inwestorów, ponieważ może konkurować ze złotem. Ethereum ze swojej strony ma mniejszą liczbę zarządzanych aktywów (AUM) i mniejszą płynność – dodali eksperci.
Eksperci zauważyli, że niższa płynność i niższe aktywa pod zarządzaniem (AUM) sprawią, że spotowe ETF-y Ethereum będą mniej atrakcyjne dla inwestorów instytucjonalnych niż ETF swojego większego konkurenta.
Oczekuje się, że początkowa reakcja rynku na wprowadzenie na rynek kasowych funduszy ETF Ethereum będzie negatywna, ponieważ inwestorzy spekulacyjni kupili Grayscale Ethereum Trust (ETHE) w oczekiwaniu, że stanie się on funduszami ETF prawdopodobnie przyniesie zysk. Według raportu z ETHE może nastąpić odpływ 1 miliarda dolarów, co wywrze presję na ceny Etheru.