Kurs dolara bije rekordy – ekonomiści mówili, co będzie dalej w rynek walutowy
Kurs dolara na Ukrainie w dalszym ciągu rośnie, a hrywna gwałtownie traci na wartości. Na dzień dzisiejszy, 29 maja Narodowy Bank ustalił oficjalny kurs wymiany hrywny w stosunku do dolara na poziomie 40,3958 UAH. W kantorach cena dolara przekroczyła już 41 hrywien, a cena euro zbliżyła się do 45 hrywien.
Dlaczego kurs dolara bije rekordy i czego się spodziewać na rynku walutowym w najbliższej przyszłości, powiedział Witalij Rysin, profesor wydziału finansów Politechniki Lwowskiej, informuje Espresso „.
Zdaniem finansisty niekorzystna sytuacja bilansu płatniczego wynika w szczególności ze spadku eksportu. Według Państwowej Służby Statystycznej w pierwszym kwartale tego roku Ukraina zaimportowała towary o 5,9 miliarda hrywien więcej niż wyeksportowała.
„To naturalne, że presja na kurs walutowy jest stała. NBU, najlepiej jak potrafi, stara się amortyzować niekorzystne wahania kosztem złota i rezerw walutowych. NBU nie może jednak dać się tym ponieść polityki i wydawać nadmierne kwoty rezerw. Ponadto polityka NBU nie przewiduje takiego całkowicie ręcznego zarządzania kursem walutowym.” – mówi Risin.
Przypomniał, że od maja NBU przyjął pewne łagodzenie kursu. ograniczenia walutowe dla przedsiębiorstw wprowadzone od początku inwazji na pełną skalę. W szczególności przedsiębiorstwa ponownie mogły kupować waluty obce i przesyłać środki za granicę w celu opłacenia podatków lotniskowych i portowych, kar finansowych oraz składek członkowskich.
„Niestety, nie mamy zbyt pozytywnej sytuacji z finansami publicznymi. Sytuacja na rynku walutowym w dużej mierze zależy od otrzymania pomocy międzynarodowej: środki docierają – hrywna stabilizuje się, następuje przerwa w wpływach – hrywna spada teraz mamy zbieg kilku czynników” – mówi ekspert. Risin wymienił następujące czynniki:
- zmniejszenie przepływów pomocy,
- popyt na walutę,
- przewidywany wzrost cen energii ,
- deficyt budżetowy,
- spekulacje.
„Wszystko to razem doprowadziło do deprecjacji hrywny” – mówi finansista.
< p>Ekspert ekonomiczny Wiktor Galchinsky dodał, że rynek dyktuje popyt na walutę w oczekiwaniu na wzrost cen energii elektrycznej. Jego zdaniem podwyżka cen energii elektrycznej może nieco przyspieszyć inflację i rewizję stopy dyskontowej w czerwcu.
Obydwaj eksperci zauważyli, że umocnienie hrywny jest możliwe w okresach, w których Ukraina otrzymuje transze pomoc partnerów.
Wcześniej finansiści prognozowali, co stanie się z kursem dolara na Ukrainie w nadchodzących miesiącach.