Indyjska minister finansów Nirmala Sitharaman wezwała światowe organy regulacyjne do połączenia sił w celu uregulowania kryptowalut. Według Sitharamana żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie regulować tej branży.
Nirmala Sitharaman zauważyła, że Ministerstwo Finansów omawia tę kwestię z międzynarodowymi regulatorami od 2020 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Rada Stabilności Finansowej również aktywnie uczestniczą w dyskusjach.
Minister Finansów jest przekonany, że wprowadzenie zasad regulacji aktywów kryptograficznych w jednym kraju nie będzie miało sensu, jeśli inne kraje nie zrozumieją, w jaki sposób działają aktywa cyfrowe i technologia blockchain, na której działają. Według Sitharamana żaden kraj nie może stać się liderem w branży kryptowalut, jeśli nie będzie wzajemnego zrozumienia na poziomie międzynarodowym, kiedy wszyscy organy regulacyjne będą „po tej samej stronie”.
Sitharaman zauważył, że Indie mają pomysł, jak uregulować kryptowaluty. Niedawno Indyjska Rada Papierów Wartościowych i Giełd (SEBI) zaproponowała, aby nadzór nad branżą sprawowało wiele agencji, a nie jeden organ nadzorczy. Tym samym SEBI wyraziło gotowość przejęcia kontroli nad początkowymi ofertami monet (ICO) i aktywami cyfrowymi implikowanymi jako papiery wartościowe, a także wydawaniem licencji na produkty kryptowalutowe powiązane z akcjami.
Tymczasem Bank Rezerw Indii (RBI) zaproponował zakaz używania monet stabilnych powiązanych z walutami fiducjarnymi. RBI uważa, że handel aktywami cyfrowymi może zmniejszyć przychody banku centralnego i prowadzić do uchylania się od płacenia podatków. Nawet gdy Indie starają się uregulować przestrzeń kryptowalut, w marcu Sitharaman nazwał kryptowaluty „fałszywymi pieniędzmi”, które służą wyłącznie do spekulacji.
Rząd Indii nie zakazał bezpośrednio handlu aktywami cyfrowymi, jednak handel podlega rygorystycznemu opodatkowaniu. Od 1 kwietnia 2022 r. indyjskie Ministerstwo Finansów wprowadziło 30% podatek od wszelkich transakcji kryptowalutami i tokenami niewymiennymi (NFT). Ponadto handlowcy płacą 1% podatku pobieranego u źródła (TDS) od wszystkich transakcji powyżej 10 000 INR (120 USD).
Источник: bits.media