Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Sinegubow powiedział, że trzecią linię obrony w obwodzie charkowskim, za którą odpowiada jego administracja, zaczęto budować około 10 tygodni przed rosyjską ofensywą w regionie – od 1 marca.
Taką informację podała „Prawda”, podaje URA-Inform.
Według niego wcześniej istniały regulaminy, umowy i inne biurokratyczne procedury. Wójt obwodu wyjaśnił także, że fortyfikacje te różniły się od tych, które wznoszono w latach poprzednich. Sinegubow opowiedział kilka szczegółów budowy. I próbował wyjaśnić, dlaczego powstał skandal związany z nieudaną budową.
&Rozdzielczość podjęto na początku budowy, jeśli się nie mylę , to było na początku roku. Potem były procedury organizacyjne zawierania kontraktów, potem jeszcze kilka zarządzeń w sprawie trybu wykorzystania środków, projektów. Projekty — co tam powinno być, z czego powinny składać się te czy inne fortyfikacje, dlaczego rów przeciwpancerny miałby mieć warunkowo nie dwa metry, ale trzy …”; opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej”, „” powiedział.
Według szefa obwodu charkowskiego, fortyfikacje te zaczęto wznosić 1 marca. Zapewnia, że tygodniowo budowanych było około dziesięciu projektów, a szczyt budowy osiągnął w kwietniu. Jego zdaniem obiekty różnią się o rząd wielkości od tych zbudowanych w latach 2022–2023: ze względu na charakter konstrukcji betonowych układ ciągów komunikacyjnych.
„Wcześniej robiliśmy przejścia komunikacyjne, ale nie musieliśmy ich wyposażać przed wkroczeniem wojsk (po prostu kopaliśmy okopy, nie blokując ich drewnem „UP”). Ponieważ drewno ulega zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Jednak nowe fortyfikacje przewidywały także układ przejść komunikacyjnych, określoną technologię, określone drzewo, wielkość i tym podobne. Potem musieliśmy zdobyć schematyczne mapy ─ jest to oznaczenie miejsca, w którym na ziemi należy zbudować tę czy inną konstrukcję fortyfikacyjną — mocny punkt plutonu (VP), rów przeciwpancerny, czworościany, bariery niewybuchowe itp.”, „ powiedział.
Sinegubov wyjaśnił również, że na proces budowy miało wpływ rozminowanie terenu. Zaznaczył, że otrzymanie wojskowych ustaw o rozminowywaniu i budowie nieco opóźniło rozpoczęcie prac. twierdzi, że dla niektórych lokalizacji certyfikaty na rozminowanie udało się uzyskać dopiero pod koniec marca i na początku kwietnia.
Przypominamy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, że Federacja Rosyjska wybrała miejsce na letnią ofensywę: ekspert podał niebezpieczne kierunki.