Z obliczeń brytyjskiej spółki zarządzającej Janus Henderson wynika, że w zeszłym roku wiodące firmy na świecie odkupiły własne akcje o wartości 1,11 biliona dolarów. To 181 miliardów dolarów, czyli o 14% mniej niż w 2022 roku.
< i> ► Przeczytaj kanał telegramu Ministerstwa Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe
Kto w czołówce
Amerykańskie firmy były liderami pod względem wolumenu wykupów – 773 mld dolarów spadł o 159 miliardów dolarów, czyli 17%. Jednocześnie główną przyczyną spadku wskaźnika były spółki technologiczne, gdyż Microsoft Corp. i Meta zmniejszyły wykup o prawie jedną trzecią, Apple Inc. – o ok. 15%.
Przedstawiciele brytyjskiego biznesu odkupili w ubiegłym roku swoje akcje za kwotę 64,2 mld dolarów (spadek o 2,6%). W raporcie zauważono, że Shell stał się wiodącą firmą spoza USA pod względem wolumenu wykupów, przypadającą na około jedną czwartą całkowitego wykupu w kraju.
Przeczytaj: Siemens rozpoczyna wykup za 6 miliardów euro< /p>
Tymczasem europejskie spółki w 2023 roku zwiększyły wykup akcji o 2,9% do 146 miliardów dolarów Rekordowe wolumeny wykupów akcji zanotowano we Włoszech (m.in. dzięki Unicredit i Stellantis), Hiszpanii (Santander, Iberdrola i Telefonica). ), Norwegii (Equinor) i Belgii (AB-Inbev i KBC).
Jak przeprowadzono obliczenia
Dane Janusa Hendersona obejmują 1,2 tys. wiodących firm na świecie. Spośród nich nieco ponad połowa dokonała wykupu akcji w ubiegłym roku. Jednocześnie tylko 45 spółek odpowiada za około 50% globalnej kwoty wykupu.
- Akcje (papiery wartościowe)