Rosyjska gospodarka w dalszym ciągu traci powiązania finansowe ze światem i możliwość przeprowadzania transakcji w głównych walutach światowych. Pisze o tym „Moskwa Times”.
► Przeczytaj strona Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Szczegóły
Od początku 2022 roku liczba rachunków korespondencyjnych rosyjskich banków w walutach obcych w dolarach i euro spadła o 55%.
Proces, który rozpoczął się wraz z pierwszą falą zachodnich sankcji, które odcięły największych rosyjskich banków państwowych z systemu SWIFT, nie maleje – przyznaje regulator: w okresie od października 2023 r. do kwietnia 2024 r. instytucje kredytowe Federacji Rosyjskiej zamknęły kolejne 17% rachunków korespondencyjnych.
„W okresie objętym raportem utrzymywała się tendencja do ograniczania relacji korespondencyjnych w toksycznych walutach z bankami nierezydentami” – pisze Bank Centralny, dodając, że krajom, które Kreml nazywa „przyjaznymi”, również nie spieszy się z budowaniem finansowych pomostów z Moskwą.
Pozytywnie Dynamika relacji korespondencyjnych w walutach „przyjaznych” krajów uległa spowolnieniu w wyniku sankcji przyjętych przez Stany Zjednoczone w grudniu 2023 r., które skomplikowały interakcję rosyjskich banków z partnerami zagranicznymi – czytamy w przeglądzie.< br>
Mówimy o nowych uprawnieniach amerykańskiego Ministerstwa Finansów, które może teraz nałożyć sankcje, w tym odcięcie płatności dolarowych, na wszystkie banki na świecie wnoszące wkład do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Groźba wpisania na „czarne listy” zmusiła już bankierów w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach do zablokowania płatności na rzecz rosyjskich firm.
W rezultacie dostawy importowanych towarów do Federacji Rosyjskiej zaczęły spadać – o 18%, według Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej za maj. Chiny, kluczowy partner handlowy Kremla, zapewniający połowę importu do Federacji Rosyjskiej, ograniczyły dostawy o prawie 15%, import tureckich towarów spadł o jedną trzecią.
Rosyjscy eksporterzy w dalszym ciągu sprzedają waluty obce na rynku, zgodnie z dekretem prezydenta: w marcu „wrzucili” na rynek 13 miliardów dolarów, w kwietniu 13,2 miliardów dolarów. W porównaniu z początkiem roku sprzedaż nawet wzrosła, jak wskazuje Bank Centralny: w styczniu i lutym było to 11 miliardów dolarów miesięcznie.
Jednak zyski z wymiany walut coraz bardziej „utożsamiają się” za granicą z powodu odmowy banków przetwarzania płatności, jak wynika ze statystyk regulatora: w okresie styczeń-kwiecień. , zagraniczne aktywa rosyjskich firm podskoczyły o 33,2 miliarda dolarów. Stało się to między innymi z powodu „opóźnień w obliczeniach zagranicznej działalności gospodarczej” – zauważył Bank Centralny w majowym raporcie o bilansie płatniczym gospodarki. Szczyt problemów nastąpił w marcu, kiedy „utknęło” za granicą 15,5 miliarda dolarów.
Walut w Rosji jest coraz mniej, dotyczy to nawet juana, przyznaje bank centralny: od grudnia, kiedy wystąpiły płatności problemów, rosyjskie banki odnotowały spadek płynnych aktywów w chińskiej walucie. W rezultacie banki, które w ubiegłym roku były „darczyńcami”, zaopatrując swoich „kolegów” w juany, same stanęły przed koniecznością poszukiwania chińskiej waluty.
- Banki walutowe