Rząd francuski poparł amerykańską propozycję przeznaczenia dla Ukrainy 50 miliardów dolarów przy wykorzystaniu zamrożonych aktywów rosyjskich. O tym oświadczył francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Mer, pisze Bloomberg.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów » na Instagramie: najważniejsze wiadomości na temat inwestycji i finansów
Stanowisko Francji
Jak zauważono, Stany Zjednoczone nalegają, aby grupa wiodących gospodarek rozwiniętych wykorzystuje przyszłe dochody wygenerowane w ramach funduszy Rosyjskiego Banku Centralnego o wartości około 280 miliardów dolarów, z których większość jest zablokowana w Europie. Pomysł polega na zapewnieniu Ukrainie pakietu pomocowego o wartości do 50 miliardów dolarów.
„Jesteśmy otwarci na pomysł jak najszybszej mobilizacji dochodów z tych aktywów w ramach prawa międzynarodowego” – powiedział Minister Bruno Le Mer.
Przeczytaj: Sekretarz skarbu USA proponuje przyznanie Ukrainie kredytu w wysokości 50 miliardów dolarów za rosyjskie aktywa
Według niego Stany Zjednoczone przedstawiły propozycje mieszczące się w ramach prawa międzynarodowego.
„Będziemy nad nimi konstruktywnie i otwarcie pracować, aby osiągnąć porozumienie w tej zasadniczej kwestii wsparcia finansowego dla Ukrainy” – zauważył minister.
Co to oznacza dla Ukrainy
Ponieważ Niemcy także pozytywnie oceniają plan USA, rosną szanse na jego zatwierdzenie na spotkaniu przywódców G7 w dniach 13–15 czerwca.
„The zaletą wcześniejszego otrzymania dochodów z rosyjskich aktywów będzie zapewnienie Ukrainie korzyści niezależnie od niepewności politycznej wokół wyborów prezydenckich w USA” – czytamy w materiale.
Bloomberg przypomniał, że wcześniejsze nieporozumienia w Kongresie miały już miejsce skomplikował proces udzielania pomocy Ukrainie, a były prezydent USA Donald Trump wyraził sceptycyzm co do dalszego wsparcia dla Ukrainy.
Przeczytaj: UE zatwierdziła transfer dochodów z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
< h3>Przypomnijmy
Wykorzystanie rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy Kraje zachodnie zamroziły rosyjskie aktywa po napaści okupantów na Ukrainę, ale nie zdecydowały jeszcze o ich całkowitej konfiskacie. Niektóre kraje szukają innych sposobów wykorzystania tych aktywów.
- Gospodarka kraju