Prokuratorzy Stanów Zjednoczonych zwrócili się do sądu federalnego na Manhattanie o skazanie byłego dyrektora generalnego za upadek giełdy kryptowalut FTX na karę maksymalny możliwy wymiar kary od pięciu do siedmiu lat.
Ryan Salame, lat 30, przyznał się już do wszystkich zarzutów karnych, za które grożą poważne wyroki. Według aktu oskarżenia, z pomocą Salameha, giełda kryptowalut FTX przyjmowała wpłaty klientów za pośrednictwem rachunku bankowego w Stanach Zjednoczonych, choć nie miała na to licencji. Salameh nawiązał także współpracę z założycielem FTX Samem Bankmanem-Friedem, przekazując datki na kampanie polityczne kandydatów, których uważał za przyjaznych kryptowalutom w 2022 r. Prokuratura podkreśla: wykonując te manewry, FTX zabiegała o poparcie polityków.
„Przestępstwo finansowe związane z kampanią było jednym z największych w historii Stanów Zjednoczonych i obejmowało prowadzenie nielegalnej firmy zajmującej się wymianą pieniędzy” – stwierdzili prokuratorzy w oświadczeniu.
Salameh był jednym z głównych asystentów Bankmana-Frieda. W 2019 roku najwyższy menedżer rozpoczął pracę w spółce zależnej FTX Alameda Research po spotkaniu z Bankman-Friedem na konferencji poświęconej blockchainowi. W 2021 roku były księgowy przeniósł się na Bahamy, a już w 2021 roku objął stanowisko dyrektora wykonawczego FTX Digital.
Skazanie Ryana Salamy zaplanowano na 28 maja. W marcu Sam Bankman-Fried otrzymał 25 lat więzienia, ale odwołuje się od decyzji sądu. Byli współpracownicy Bankmana-Frieda, którzy zeznawali przeciwko niemu – Caroline Ellison, Nishad Singh i Gary Wang – również mogą zostać ukarani.
Wcześniej prawnicy Ryana Salameha próbowali przekonać sąd, że klient nie powinien przebywać w więzieniu dłużej niż 18 miesięcy. Według wynajętych prawników dyrektor wykonawczy nie brał udziału w oszukańczych transakcjach i sam padł ofiarą upadku FTX.
Источник: bits.media