Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał ustawę zwiększającą kary za naruszenie zasad mobilizacji i rejestracji wojskowej. Świadczą o tym dane znajdujące się na stronie odpowiedniego projektu ustawy nr 10379 na stronie internetowej Rady Najwyższej.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwo Finansów: główne wiadomości finansowe
Ustawa wróciła z podpisem prezydenta 17 listopada, wejdzie w życie następnego dnia po opublikowaniu.
Jak wzrosną kary
Tak naprawdę wprowadza się trzy tryby – naruszenie, ponowne naruszenie oraz naruszenie w czasie stanu wojennego.
W związku z tym kary pieniężne z art. 210 w zakresie rachunkowości wojskowej będzie wynosić:
- w czasie pokoju – od 3400 do 5100 UAH; w czasie wojny (lub powtarzających się naruszeń) – od 17 000 do 25 500 UAH.
Zgodnie z art. 210−1, za naruszenie przepisów o obronności i mobilizacji w czasie pokoju:
- dla obywateli – od 5100 do 8500 UAH; dla urzędników i osób prawnych – od 17 000 do 34 000 UAH.
Za uniknięcie mobilizacji w czasie wojny:
- dla obywateli – od 17 000 do 25 500 UAH; dla urzędników i osób prawnych – od 34 000 do 59 000 UAH.
Nowe kary wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy, która musi zostać podpisana przez Prezydenta Ukrainy.
Następnie za niestawienie się w TCC na wezwanie, uchylanie się od rejestracji i nieterminową aktualizację danych zostanie nałożona kara finansowa w wysokości co najmniej 17 000 UAH. A przedsiębiorstwa, które ignorują konieczność prowadzenia dokumentacji wojskowej pracowników, zostaną ukarane kwotą 34 000 UAH.
Trzeba to wyjaśnić. Przepis art. 210 i 210-1 nie mają zastosowania, jeżeli TCC może pozyskać dane osobowe z elektronicznych rejestrów państwowych.
Grzywna zaoczna
Możliwe stają się tak zwane kary pieniężne za nieobecność w pracy za naruszenie zasad rejestracji wojskowej i uchylanie się od mobilizacji. Ponieważ teraz nie jest konieczne sporządzanie protokołu, na podstawie którego wydawana jest kara pieniężna.
TCK sporządza protokół w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności administracyjnej, który przesyłany jest do sądu. A sąd już rozstrzyga kwestię nałożenia kary pieniężnej. Ponadto przy sporządzaniu protokołu obecność osoby odpowiedzialnej za służbę wojskową jest obowiązkowa. Musi zapoznać się ze swoimi prawami, podpisać dokument lub odmówić podpisania.
Artykuł 258 Kodeksu wykroczeń administracyjnych uzupełnia zasada, że protokół na podstawie art. 210 i 210-1 nie sporządza się, jeżeli naruszenie zostało popełnione w szczególnym terminie, a osoba nie stawiła się bez ważnej przyczyny w TOK albo nie podała na wezwanie przyczyny niestawienia się.
< p>W tym przypadku zastrzega się, że osoba odpowiedzialna za służbę wojskową musi być prawidłowo powiadomiona o dacie, godzinie i miejscu wezwania. A potwierdzenie prawidłowego wywołania musi znajdować się w TCC.
Jeżeli zatem dana osoba nie zaktualizowała swoich danych, nie zgłosiła zmiany danych osobowych (stan rodzinny, stan zdrowia itp.) lub nie stawiła się na wezwanie, to urząd rejestracji i poboru do wojska wystawia karę grzywny bez kary protokół. Jednocześnie TCC musi posiadać dokumenty uzupełniające, które nie są określone w projekcie ustawy.
Co jeszcze zmieni nowa ustawa?
Nowa ustawa wydłuża okres postępowania administracyjnego pozbawienie wolności. Zgodnie z art. 263 za naruszenie zasad rejestracji wojskowej i uchylanie się od mobilizacji w czasie stanu wojennego Policja może zatrzymać do trzech godzin w celu sporządzenia protokołu.
A w przypadkach niezbędnych do ustalenia tożsamości i/lub wyjaśnienia okoliczności naruszenia – do trzech dni.
Odpowiedzialność karna
Odpowiedzialność karna za uchylanie się od mobilizacji ma miejsce, gdy osoba odpowiedzialna za służbę wojskową nie ma prawa do odroczenia, przeszedł wojskową komisję lekarską, został uznany za zdolnego do służby i otrzymał „wezwanie bojowe”, ale nie stawił się bez ważnego powodu.
Zgodnie z art. 336 Kodeksu karnego Ukrainy uchylanie się od poboru do wojska podczas mobilizacji zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.