Od najmłodszych lat uczymy się, jak ważne jest zaufanie otaczającym nas ludziom, takim jak partnerzy, rodzina i przyjaciele, ale czy to samo dotyczy naszych przełożonych? W końcu przeciętny człowiek spędza w pracy około 90 000 godzin w ciągu swojego życia. A to dużo czasu w towarzystwie kogoś, z kim możesz nie czuć się całkowicie komfortowo. Jak zbudować relację pełną zaufania z szefem?
TreśćKorzyści z zaufania w pracy
„Bezpieczeństwo psychiczne – zaufanie do otaczających Cię ludzi – jest podstawą każdej pozytywnej kultury firmy” – wyjaśnia trenerka kariery Emily Button-Lynam. „Chodzi o wiarę, że możesz podejmować ryzyko, wyrażać swoje pomysły, zgłaszać wszelkie obawy i popełniać błędy w swojej karierze bez poważnych konsekwencji”.
Korzyści z posiadania ufającego szefa są niezaprzeczalne. Może to sprawić, że będziesz postrzegany jako bardziej odpowiedzialny, co umożliwi ci wykazanie się dodatkowymi umiejętnościami i dalszy rozwój. Mogą także reprezentować Cię w organizacji. A relacja z nimi oparta na zaufaniu oznacza, że z większym prawdopodobieństwem będą wspierać Twój rozwój.
Nie należy również lekceważyć siły otwartej komunikacji. „Możliwość szczerej rozmowy z szefem na temat problemów, pomysłów i zaleceń pozwala pozytywnie kształtować swoją pracę i zespół” – mówi Button-Lynam. „Oznacza to, że frustracje są rozwiązywane szybciej i zmniejszają stres, co daje większe poczucie celu i przynależności”.
W idealnej sytuacji wszyscy mielibyśmy menedżera, z którym współpracujemy w godzinach pracy i z którym nadal możemy rozmawiać, ale nie zawsze tak jest w rzeczywistości, a osobowości często ścierają się pod dużą presją. Aby jednak zaufać szefowi, nie trzeba go lubić. „Nie sądzę też, że musimy w pełni i w 100% ufać im jako pełnoprawnym istotom ludzkim, chyba że ma to wpływ na środowisko pracy lub zdolność do wykonywania naszych obowiązków. To naprawdę pomaga, jeśli możesz w pełni nawiązać z nimi kontakt na poziomie ludzkim, ale nie sądzę, że jest to konieczne do tworzenia dobrych, pozytywnych relacji zawodowych” – dodaje.
Co może powodować brak zaufania do Ciebie?
Szef może Ci nie ufać również z powodów zewnętrznych jako wewnętrzne (własna niepewność i/lub nieufność do ludzi), Źródło: freepik.com
„Jeśli szef ci nie ufa, spróbuj zastanowić się, co powoduje ten sceptycyzm” – mówi trenerka ds. szczęścia w karierze Soma Ghosh. Ukryłeś błąd lub wyszedłeś wcześniej niż powinieneś? Czy otrzymali informację zwrotną od innego członka zespołu, która wzbudziła w nich wątpliwości co do Twoich umiejętności?
Jednak nie zawsze może to być Twoja wina. Czasami ten brak zaufania wynika z niepewności lub uprzedzeń Twojego szefa, bez uwzględnienia wpływu na inne osoby.
Jak zbudować relację z szefem pełną zaufania
Przede wszystkim zasięgnij opinii z zewnątrz. „Polecam rozmowę z zaufaną osobą w zespole, aby zrozumieć jej punkt widzenia” – mówi Button-Lynam. „Czasami przyjmujemy założenia dotyczące zachowania i podchodzimy do wszystkiego osobiście, ale może tak nie być. Jeśli ta osoba potwierdzi Twoje podejrzenia, zawsze uważam, że najlepszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest otwarta i szczera rozmowa z szefem.
Kiedy już z nim usiądziesz, pamiętaj, aby w spokojny sposób podzielić się swoim punktem widzenia, podając przykłady potwierdzające jego zachowanie, a także wyjaśniając wpływ. Dopiero wtedy możesz zacząć rozmawiać o tym, jakie zmiany chciałbyś zobaczyć. Może się to wydawać przerażające, ale powinno mieć pozytywny wpływ” – dodaje.
Kolejnym pewnym sposobem na zdobycie zaufania menedżerów jest zadawanie im pytań i uzyskiwanie od nich informacji, gdy potrzebuję tego, mówi Ghosh. „Nie tylko podniesie to trochę ich ego, ale także pozwoli im zobaczyć, że starasz się zbudować silną relację zawodową” – wyjaśnia.
Na koniec, jeśli chcesz mieć swoje stanowisko należy traktować poważniej. Ghosh radzi zaproponować pomysł podczas spotkania indywidualnego lub grupowego, aby pokazać, że potrafisz grać zespołowo lub potrafisz myśleć nieszablonowo. „Jeśli weźmiesz na siebie jakąś odpowiedzialność, nie tylko zobaczą, jak bardzo jesteś oddany temu stanowisku. Mogą także być świadkami czegoś, czego być może się nie spodziewali. A to może pomóc zmienić ich opinię o Tobie.”
Czy czujesz, że wyznaczasz czas w swojej karierze? Podzieliliśmy się wskazówkami, które pomogą Ci zrozumieć, co zrobić w tej sytuacji.