Największy na świecie koncern chemiczny BASF sprzedaje swoją rosyjską spółkę zależną BASF Vostok rosyjskiemu producentowi farb i lakierów Lakra Sintez. Strony otrzymały pozwolenie na dokończenie porozumienia od dyktatora Władimira Putina, podaje rosyjski Interfax.
► Przeczytaj < i> kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Firma BASF Vostok powstała w 1999 roku, zajmuje się produkcją farb, lakierów i podobnych materiałów powłokowych, poligrafią tusze i mastyksy.
Łącznie BASF posiadał w Rosji co najmniej cztery kolejne spółki zależne:
- BASF LLC (handel nawozami), BASF Industrial Metals LLC (handel metalami w formach podstawowych) , LLC BASF Yug (handel nasionami), LLC Hemetall (handel chemią przemysłową).
BASF Industrial Metals LLC została zlikwidowana we wrześniu 2023 r., Hemetall LLC jest w fazie likwidacji.
Pamiętaj
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę firma BASF ogłosiła zamiar ograniczenia wszelkiej działalności w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem produkcji dodatków dla przemysłu spożywczego.
Wówczas pracownicy BASF w tych krajach zatrudniali 684 pracowników. W 2021 roku udział Rosji i Białorusi w całkowitej sprzedaży grupy BASF wyniósł około 1%.
Nɪᴇᴍɪᴇᴄᴋᴀ ғɪʀᴍᴀ ᴍᴀ ʜɪsᴛᴏʀɪᴇ̨ ᴡᴀ̨ᴛᴘʟɪᴡʏᴄʜ ᴘʀᴀᴋᴛʏᴋ ʙɪᴢɴᴇsᴏᴡʏᴄʜ. Jᴇɢᴏ ᴘᴏᴘʀᴢᴇᴅɴɪᴋ, IG Fᴀʀʙᴇɴ, ᴋᴛᴏ́ʀʏ ᴘᴏᴡsᴛᴀᴌ ᴡ ᴡʏɴɪᴋᴜ ғᴜᴢᴊɪ BASF ᴢ ᴘɪᴇ̨ᴄɪᴏᴍᴀ ɪɴɴʏᴍɪ ғɪʀᴍᴀᴍɪ, ʙʏᴌ ᴢᴀᴀɴɢᴀᴢ̇ᴏᴡᴀɴʏ ᴡ ᴘʀᴏᴅᴜᴋᴄᴊᴇ̨ Cʏᴋʟᴏɴᴜ B, ɢᴀᴢᴜ ᴜᴢ̇ʏᴡᴀɴᴇɢᴏ ᴅᴏ ᴍᴀsᴏᴡᴇɢᴏ ᴍᴏʀᴅᴏᴡᴀɴɪᴀ ʟᴜᴅᴢɪ ᴡ ɴᴀᴢɪsᴛᴏᴡsᴋɪᴄʜ ᴏʙᴏᴢᴀᴄʜ śᴍɪᴇʀᴄɪ.
BASF ᴜᴛʀᴢʏᴍᴜᴊᴇ ɴᴀ sᴡᴏᴊᴇᴊ sᴛʀᴏɴɪᴇ ɪɴᴛᴇʀɴᴇᴛᴏᴡᴇᴊ, ᴢ̇ᴇ ᴋɪᴇʀᴏᴡɴɪᴄᴛᴡᴏ IG Fᴀʀʙᴇɴ, ᴡ ᴛʏᴍ ᴘʀᴢʏsᴢᴌʏ ᴘʀᴢᴇᴡᴏᴅɴɪᴄᴢᴀ̨ᴄʏ ᴢᴀʀᴢᴀ̨ᴅᴜ ᴘʀᴢʏᴡʀᴏ́ᴄᴏɴᴇɢᴏ BASF, ɴɪᴇ ʙʏᴌ śᴡɪᴀᴅᴏᴍʏ „ɴɪᴇᴡᴌᴀśᴄɪᴡɪᴇ ᴡʏᴋᴏʀᴢʏsᴛᴀɴɪᴀ ᴘᴇsᴛʏᴄʏᴅᴏ́ᴡ ᴅᴏ ᴍᴀsᴏᴡᴇᴊ ᴇᴋsᴛᴇʀᴍɪɴᴀᴄᴊɪ ᴘʀᴢᴇᴍʏsᴌᴏᴡᴇᴊ”.
Prezydent Władimir Putin ze wyraził zgodę na przejęcie przez rosyjską firmę BASF Vostok, spółki zależnej niemieckiego giganta chemicznego BASF, który wycofał się z kraju w 2022 roku z powodu konfliktu na Ukrainie.
Lakra Sintez, krajowy producent farb i lakierów, otrzymała prawo do wykupienia 100% udziałów BASF Vostok na mocy dekretu prezydenckiego z 2022 r., który wprowadził specjalne środki w odpowiedzi na „nieprzyjazne działania niektórych państw obcych i organizacji międzynarodowych”, zgodnie z dokumentem opublikowanym przez rosyjski rząd.
Dekret przewidywał różne środki, od nabycia aktywów zagranicznych przez rosyjskie firmy po tymczasowe zajęcie przez agencje państwowe. Ten ostatni środek ma zastosowanie, jeżeli aktywa zostaną uznane za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Posunięcie to było odpowiedzią na podobne działania krajów zachodnich, w tym Niemiec i Polski. W czerwcu 2022 r. władze niemieckie przejęły Gazprom Germania. W listopadzie Warszawa przejęła 48% udziałów Gazpromu w spółce joint venture Europol GAZ, właścicielach polskiej części gazociągu Jamala-Europa. Zajęto również polską spółkę zależną Novatek, która zajmowała się skroplnym gazem ziemnym i innymi węglowodorami.