Na Ukrainie przygotowywane są przesłanki do utworzenia funduszu mieszkalnictwa socjalnego, który nie zostanie sprywatyzowany. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. organizacji władzy państwowej, samorządu lokalnego, rozwoju regionalnego i urbanistyki, szefowa partii Sługa Narodu Elena Szulak.
< img title="Co stoi na przeszkodzie utworzeniu funduszu mieszkalnictwa socjalnego i jak planujesz rozwiązać ten problem " src="/wp-content/uploads/2024/05/909a8ec756538966c979ba604ccb311d.jpg" alt="Co stoi na przeszkodzie utworzeniu funduszu mieszkalnictwa socjalnego fundusz mieszkalnictwa socjalnego i jak planują rozwiązać tę kwestię” />
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Do prac nad odpowiednią ustawą zaczęto przygotowywać się nie czekając na przyjęcie zasadniczej, ramowej ustawy „O podstawowych zasadach Polityka mieszkaniowa.”
Według Shulyaka realizacja skutecznej polityki mieszkaniowej nie jest możliwa bez fundacji z zasobu mieszkaniowego, który będzie własnością gmin. Obecnie 98% wszystkich zasobów mieszkaniowych jest własnością prywatną, więc społeczności nie mają nic do roboty, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe swoich mieszkańców.
Było to efektem zakrojonej na szeroką skalę prywatyzacji w latach 90. ubiegłego wieku. Dlatego też, aby stworzyć i skutecznie eksploatować zasób mieszkań socjalnych, z którego będą zapewniane mieszkania na czynsz socjalny, należy zakazać prywatyzacji mieszkań.
„Budynki socjalne w krajach UE są własnością państwową i komunalną, nie przeprowadzono tam prywatyzacji, jak na Ukrainie, więc tam, w przeciwieństwie do Ukrainy, jest co zbywać. Dla nas ważne jest również wykonanie tego kroku – zakazanie prywatyzacji mieszkań socjalnych, bo bez tej normy nowe prawo mieszkaniowe nie będzie działać” – wyjaśniła Shulyak.
Dodała również, że zniesienie mieszkalnictwa socjalnego prywatyzacja tego typu mieszkań może wywołać gorące debaty i populizm, ponieważ wielu przedstawicieli Rady Najwyższej będzie bronić obecnego kodeksu mieszkaniowego, którego zdecydowana większość norm, zgodnie z wnioskami międzynarodowych ekspertów, jest całkowicie nieskuteczna, ponieważ są beznadziejnie przestarzałe.
Powstanie funduszu mieszkaniowego na cele społeczne, norma o zniesieniu z niego prywatyzacji mieszkań, projekty, które będą realizowane za pomocą tego instrumentu w sferze nowej polityki mieszkaniowej – główny temat drugiej ustawy , co stanie się częścią reformy polityki mieszkaniowej.
Według Shulyaka prace nad projektem ustawy „O Funduszu Mieszkalnictwa Socjalnego” już się rozpoczęły, nie czekając na sfinalizowanie i przyjęcie ramowego projektu ustawy „O Funduszu Mieszkalnictwa Podstawowych Zasad Polityki Mieszkaniowej.”
Dodała także, że jak pokazuje praktyka międzynarodowa, mieszkalnictwo funduszu socjalnego powinno być możliwie stabilne. Dlatego prywatyzacja takiego budownictwa mieszkaniowego jest niemożliwa.
Jednocześnie przeprowadzenie tej reformy jest nie tylko wymogiem czasu, ale także wymogiem zobowiązań Ukrainy w zakresie integracji europejskiej, a także wymogiem warunek otrzymania pomocy finansowej w wysokości 50 miliardów euro z UE w ramach programu Ukraine Facility, którego pierwszą transzę Ukraina otrzymała w marcu.