Narodowy Bank prognozuje, że stopa bezrobocia spadnie do 14,2% w 2024 r. i 10-12% w latach 2025-2026, a płace realne przekroczą poziom przedwojenny i w przyszłości wzrosną. Mówi o tym raport o inflacji NBU.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Bezrobocie
Stopa bezrobocia będzie w dalszym ciągu wyższa niż przed inwazją na pełną skalę ze względu na zmiany w strukturze gospodarczej, migracje zewnętrzne i wewnętrzne, nierównomierne ożywienie w poszczególnych regionach i sektorach, a następnie rosnące niedopasowanie potrzeb pracodawców do umiejętności pracowników.
< p>Szacowany NBU, siła robocza w wieku 15-70 lat w 2023 r. spadła o ponad jedną czwartą w porównaniu z 2021 r. Prawie połowa tej redukcji wynikała z odchodzenia migrantów zewnętrznych z siły roboczej.
Istotną rolę odegrały straty demograficzne i okupacja, a także przechodzenie do populacji biernej zawodowo (około 40% spadku siły roboczej w 2023 r. w porównaniu z 2021 r.).
Spadek aktywności zawodowej był powszechny we wszystkich regionach Ukrainy, szczególnie w regionach, w których prowadzą aktywne działania wojenne.
Wzrost płac
Ze względu na rozbieżność między popytem na pracę a podażą na początku 2024 r., podobnie jak w 2023 r., utrzymywała się presja na podwyżkę zarówno ze strony osób ubiegających się o pracę, jak i ze strony podwyżek płac przez pracodawców.
Wynagrodzenia rosły w szybkim tempie, o czym świadczą zarówno pośrednie wskaźniki oceny dochodów gospodarstw domowych, jak i wzrost wynagrodzeń w ofertach pracy i życiorysach w witrynach wyszukiwania .
Dalszy wzrost wynagrodzeń w 2024 roku w wyniku zwiększonej konkurencji o pracowników, zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych, potwierdzają plany przedsiębiorstw.
Oprócz niedoborów kadrowych, na wzrost wynagrodzeń wpłynęła także podwyżka płacy minimalnej (o 6% od stycznia i o prawie 13% od kwietnia 2024 r.).