Próba ugotowania jajka na szczycie Everestu jest skazana na niepowodzenie. Pomimo tego, że jajko można ugotować niemal w każdym miejscu na Ziemi, na tej wysokości prawa fizyki są przeciwko nam.
Taką informację podał T4, podaje URA-Inform.
Jak wyjaśnili fizycy, istota problemu leży w ciśnieniu atmosferycznym, które określa temperaturę wrzenia wody. Na poziomie morza woda wrze w temperaturze 100°C. Jednak temperatura ta spada na każde 300 metrów wzniesienia się nad poziomem morza o około 1°C.
Przykładowo w mieście La Rinconada, które znajduje się na wysokości 5052 m n.p.m., woda wrze w temperaturze 82,8°C, czyli jeszcze wystarczająco, aby ugotować jajka.
Jednak na szczycie Everestu, gdzie wysokość sięga 8849 m n.p.m., temperatura wrzenia wody spada do około 68°C ze względu na znacznie niższą temperaturę ciśnienie atmosferyczne. Ta temperatura jest zbyt niska, aby jajka były w pełni ugotowane, ponieważ białko w jajku, które stanowi ponad połowę jego składu, krzepnie dopiero w temperaturze 80°C, a żółtko potrzebuje co najmniej 70°C, aby stać się twarde.
Nawet jeśli woda wrząca na szczycie Everestu mogłaby spowodować poważne oparzenia, nie udałoby się w pełni ugotować jajka, ponieważ temperatura wrzenia wody na tej wysokości była zbyt niska.
Przypomnijmy, że poprzednio donoszono, że zagadka ogromnej dziury w lodzie morskim Antarktyki została rozwiązana.