Szef departamentu skarbu banku odpowiedział, czy dolar przekroczy 39 marki hrywny.
W pierwszym tygodniu po Wielkanocy sytuacja na rynku walutowym Ukrainy nie ulegnie istotnej zmianie. A kurs dolara raczej nie spadnie poniżej 39 hrywien.
Wspomniano o tym w komentarzu szefa departamentu skarbu Globus Banku Tarasa Lesowoja do publikacji unijnej.
< h2>Czy Ukrainie uda się uniknąć „szaleństwa cenowego” „
Według Lesowoja istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2024 roku Ukraina otrzyma od krajów sojuszniczych oczekiwane i zaplanowane w budżecie 37 miliardów dolarów, co będzie znaczącym wkładem w pokrycie ogromnych wydatków.
„Możemy się zatem spodziewać, że regulator będzie czuł się swobodniej w realizacji strategii stopniowej liberalizacji waluty iw ogólnym sensie rynek będzie mógł uniknąć szaleństwa kursowego wynikającego z obaw o przyszłość gospodarki i stabilność hrywny. Oznacza to, że makropłetwa ze Stanów Zjednoczonych będzie miała także działanie „uspokajające”, co w warunkach wojny jest niezwykle ważne” – zauważył ekspert.
Jednocześnie na rynku pozostanie tzw. reżim „zarządzanej elastyczności”, jednak z możliwością prowadzenia przez regulatora zróżnicowanej polityki w zakresie interwencji walutowych, co oznacza, że wszelkie zmiany kursu walutowego: wzrost lub spadek kursów będą zależą od relacji między podażą a popytem.
„Jest jednak mało prawdopodobne, aby organ regulacyjny całkowicie pozwolił rynkowi na swobodę działania” – prognozuje Lesovoy.
Według niego w dniach 6-12 maja ogólna struktura rynku walutowego będzie stabilna, ponieważ na rynku obowiązuje pewien system zmian walutowych. Dlatego w ujęciu tygodniowym wszelkie zmiany będą ledwo zauważalne i na podstawie głównych wskaźników będą przypominały rynek statyczny.
Zarządzana dewaluacja będzie kontynuowana
Według ekspertem, podstawowym krokiem będzie stopniowe przesunięcie w górę korytarzy walutowych.
„Można powiedzieć, że obserwowana od początku roku stopniowa, kontrolowana dewaluacja będzie kontynuowana, ale będzie ledwo zauważalna. Jednak , jest mało prawdopodobne, że kurs dolara spadnie poniżej 39 hrywien” – wyjaśnił bankier.
Kluczowe wskaźniki rynku walutowego w dniach 6-12 maja:
- korytarze wahań walut: na rynku międzybankowym 39-41 UAH/dolar i 41-43 UAH/euro, na rynku kasowym 39-41 UAH/dolar i 41 -43,5 UAH/euro;
- dzienne zmiany kursów walut: na rynku międzybankowym – do 0,2–0,3 UAH, w bankach – do 0,3–0,5 UAH, w zamian biura – do 0,5 UAH;
- średnia różnica między kursami międzybankowymi a kursami rynku kasowego: w zależności od waluty do 0,5–0,7 UAH;
- tygodniowe odchylenia kursów walut spodziewane są w ciągu 1. 5-2% początkowej stawki poniedziałkowej.
Jak będzie wyglądał rynek walutowy po wakacjach
Po Wielkanocy, zdaniem eksperta, rynek nabierze zwykłych cech stabilno-zmiennych.
„Przy niemal codziennych wahaniach kursów walut nie będą one zbyt rewelacyjne: po okresach wzrostu kursu zawsze należy spodziewać się pewnych ruchów w dół. Generalnie relacja podaży do popytu będzie zrównoważona, a sytuacja gospodarcza będzie dość korzystne dla rynku. Dlatego wszelkie zmiany kursów walut można uznać za coś naturalnego i oznakę „żywego” rynku” – zauważył Lesowoj.
Przypomnijmy, że według kursu walut z 3 maja NBU w porównaniu z dniem poprzednim wartość dolara amerykańskiego spadła o 10 kopiejek i wynosi 39,53 hrywien.
Przeczytaj także:
- Czy warto teraz kupować dolary: członek Rady NBU mówił o losach hrywny
- Kursy walut na Ukrainie: dolar spadł poniżej 40 UAH – kupuj lub sprzedawaj
- Jaki będzie kurs dolara na koniec roku: szacunki ekspertów