Władze austriackie wezwały Raiffeisen Bank International (RBI) do zakończenia porozumienia związanego z rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, obawiając się negatywnej reakcji Stanów Zjednoczonych. Reuters podaje to, podając link do swoich źródeł.
► Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
RBI pozostaje największym zachodnim bankiem w Rosji i planuje przejąć udziały w powiązanej z Olegiem Deripaską grupie budowlanej Strabag za 1,5 miliarda euro. Porozumienie miało pomóc austriackiemu bankowi wycofać przychody zablokowane w Rosji.
W ostatnich tygodniach urzędnicy austriackiego banku centralnego ostrzegali RBI o porozumieniu, które może mieć negatywne konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych.
Spadek akcji
Akcje RBI spadły o prawie 4%, zamykając się na poziomie 17,38 euro.
Wcześniej Departament Skarbu USA potępił zamiary austriackiego banku dotyczące podpisania porozumienia, gdyż na Deripaskę nałożono sankcje.
Inni austriaccy urzędnicy również prywatnie ostrzegali bank przed tym porozumieniem, wierząc, że Stany Zjednoczone mogą je uwzględnić jako naruszenie sankcji – dodają dwie agencje.
Kara
Jedno z nich wyjaśniło, że ostrzegały władze USA. RBI, na który zgadzają się amerykańskie organy regulacyjne, nie zatwierdzi i może ukarać austriacki bank, jeśli zostanie zawarty.
Nie jest jeszcze jasne, jaka może być ta kara, ale władze USA mają prawo nałożyć na bank grzywnę lub nawet zastosować drastyczne kroki, odcinając mu dostęp do płatności w dolarach.
Porozumienie niepokoi także austriackich urzędników , biorąc pod uwagę międzynarodową krytykę tego kraju za zbyt przyjazne nastawienie do Rosji, zauważa Reuters.
Jednocześnie rzecznik RBI zauważył w komentarzu, że „nabycie akcji Strabag pozostaje przedmiotem wewnętrznej oceny RBI”, dodając, że bank „nie będzie kupował akcji ani od pana Deripaski, ani od żadnej innej osoby lub podmiotu objętego sankcjami .”
Sekretarz prasowy Deripaski zapewnił, że rosyjski oligarcha „ze Strabagiem od dawna nie miał nic wspólnego” i nie będzie komentował porozumienia.
Zyski RBI w Rosji
Zyski RBI w Rosji
h3>< p>Raiffeisen Bank International odnotowuje ogromne zyski od początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę dzięki swojej pozycji największego europejskiego pożyczkodawcy pozostającego w Rosji.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. ponad połowa zyski banku pochodziły z jego rosyjskiego oddziału. Bank jest jednym z największych wierzycieli w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ominięcie sankcji
W grudniu 2023 roku Ministerstwo Finansów napisało, że Raiffeisen Bank International zawarł umowę wymiany aktywów z Olega Deripaski, co pozwala na ominięcie unijnych sankcji i przekazanie Rosjaninowi zamrożonego kapitału w wysokości 1,5 miliarda euro.
RBI poinformowało, że jego rosyjska spółka zależna dokona na rzecz Deripaski płatności gotówkowej w zamian za jego 28 % w austriackim Strabagu, jednej z największych firm budowlanych w Europie.
Deripaska
Oleg Deripaska jest założycielem firm zajmujących się produkcją aluminium Rusal, Basic Element i En+ Group.
Udostępnij Strabag Rosjanina, którego był właścicielem poprzez swoją firmę Rasperia, został zamrożony w zeszłym roku przez UE w odpowiedzi na uznanie go przez blok za pomocnika Kremla w wojnie z Ukrainą.