Narodowy Bank Ukrainy, który wcześniej w podstawowym scenariuszu prognoz makroekonomicznych uwzględniał określone ramy czasowe „znaczącej poprawy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa”, odstąpił od tego podejścia, ale w raporcie o inflacji opublikuje scenariusz alternatywny. Pisze o tym Interfax-Ukraine.
► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe< /p>
„Istnieją podstawy, aby teraz skupić naszą uwagę na analizie komponentu ekonomicznego. Naprawdę przenosimy punkt ciężkości z daty na wpływ. Rozumiemy i widzimy, że gospodarka w pewnym stopniu się dostosowała” – powiedział szef NBU Andrij Pyszny na konferencji monetarnej 25 kwietnia.
Poprzednia styczniowa prognoza makro opierała się na założeniu istotnej poprawy stanu bezpieczeństwa od 2025 roku i stanowisko to zostało potwierdzone na briefingu monetarnym w połowie stycznia, natomiast obecnie Narodowy Bank stwierdził, że „pozwala to na zmniejszenie bezpieczeństwa ryzyk i normalizacji warunków funkcjonowania gospodarki w horyzoncie prognozy.” , publikując jednocześnie prognozę do 2026 roku włącznie.
„Nie robimy założeń co do terminu i przebiegu (wojny). ). Analizujemy sytuację makrofinansową. Zauważamy zwłaszcza, że gospodarka w pewnym stopniu dostosowała się już do nowych warunków militarnych… Dlatego nie przewidujemy przebiegu wojny. Przyjmujemy założenia dotyczące potencjalnego wpływu stanu bezpieczeństwa na rozwój gospodarczy” – zauważył Pyszny.
Jego zdaniem w zasadzie nie różni się to zasadniczo od podejścia stosowanego wcześniej w porównaniu z podejściem stosowanym obecnie.
Zastępca szefa NBU Siergiej Nikołajczuk dodał, że Narodowy Bank nigdy nie przewidywał zakończeniu wojny, ale w swojej ocenie skupiła się głównie na makroekonomicznych konsekwencjach założeń dotyczących zmian w zagrożeniach bezpieczeństwa.
„Dlatego w naszych obecnych komunikatach nieco przesuwamy punkt ciężkości, nie skupiamy się na konkretnych dat, kiedy widzimy punkt zwrotny w dynamice zagrożeń bezpieczeństwa, ale bardziej skupiamy się na makroekonomicznych konsekwencjach stopniowej normalizacji otoczenia dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych” – podkreślił.
Nikolaichuk zauważył, że na tej podstawie można przyjąć pewne założenia dotyczące tego, jak Narodowy Bank widzi odpowiednią ewolucję ryzyk bezpieczeństwa w scenariuszu bazowym i alternatywnym, co zamierza opublikować w raporcie o inflacji.