Czarna wiosna: 6 filmów dokumentalnych opowiadających o tragedii w Czarnobylu

Najgorsza katastrofa spowodowana przez człowieka XX wieku. Dzherelo: pinterest.com < /i>

Czarna wiosna 1986… Katastrofa w Czarnobylu na zawsze zostanie zapisana czarnymi literami w historii naszego narodu. Od 38 lat ta straszliwa tragedia obejmuje wszystkie sfery życia – od nauki po życie codzienne – pisze WomanEL.

Treść„Czarnobyl – Kronika ciężkich tygodni”, 1986 „Bitwa o Czarnobyl”, 2006 „Czarnobyl 3828”, 2011 „Czarnobyl. Punkt w czasie”, 2016 „Ostatni ludzie w Czarnobylu 3”, 2020 „Czarnobyl: Zagubione taśmy”, 2022

Tragedia sytuacji stała się podstawą wielu filmów, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych, które pokazują strefę wykluczenia w Czarnobylu z różnych perspektyw. Oferujemy 5 filmów dokumentalnych opowiadających o największej katastrofie spowodowanej przez człowieka XX wieku.

Czarna wiosna… Źródło: pinterest.com

“Czarnobyl – Kronika ciężkich tygodni”, 1986

Pierwszy film dokumentalny o katastrofie w Czarnobylu, nakręcony bezpośrednio po wybuchu i w pierwszych miesiącach likwidacji tragedii. Film zawiera prawdziwe wspomnienia świadków, dlatego też zakazano jego wyświetlania w ZSRR.

Zespół reżysera Władimira Szewczenko spędził 100 dni na miejscu katastrofy. Byli obok strażaków, inżynierów energetyki, personelu wojskowego, dozymetrów i naukowców nuklearnych, którzy eliminowali skutki wybuchu w Czarnobylu.

Dlatego znaczna część materiału filmowego została skażona promieniowaniem i nie chcieli dopuścić do jego pokazania. Reżyserowi udało się jednak umieścić w ostatecznej wersji materiał filmowy ze zniszczonego reaktora. To na ich tle dźwiękowym umieszczono uderzenia licznika Geigera.

Taśma została wyświetlona w 132 krajach, a reżyser zmarł na chorobę popromienną zaledwie miesiąc po premierze. Za swoją twórczość otrzymał nagrody na dziewięciu międzynarodowych festiwalach filmowych. 1987 Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Naukowego ustanowiło Nagrodę im. Władimira Szewczenki.

“Bitwa o Czarnobyl”, 2006

Dokument ukraiński reżyser Siergiej Zabolotny opowiada o likwidatorach, którzy pracowali na dachu czwartego reaktora. Jest to najniebezpieczniejsza strefa „M” o wysokim poziomie promieniowania. Kiedy robotyka przestała działać, do likwidacji zaangażowani zostali żołnierze i podchorążowie szkół wojskowych.

Film ma strukturę wspomnień dozymetrysty zwiadowczego Walerego Starodumowa z września 1986 r., kiedy oczyszczano dach reaktora substancje radioaktywne.

“Czarnobyl. Punkt w czasie”, 2016

Film dokumentalny polskiego reżysera Amadeusza Kochana opowiada o samoosadnikach w rejonie Czarnobyla, którzy po wypadku pozostali w domach lub wrócili tu po ewakuacji. Mieszkańcy dzielą się świadectwami na temat eksplozji, życia po niej i trudności związanych z izolacją. To trzecia część trylogii Amadeusza, którą rozpoczął w 2018 roku.

Reżyser podsumował rezultaty w krótkim filmie, przypominającym posłowie. Można w nim dowiedzieć się wszystkiego, co przydarzyło się głównym bohaterom po nakręceniu trzech filmów.

„Czarnobyl: zaginione filmy”, 2022