Eksperci z funduszu venture a16z Crypto stwierdzili, że rozbieżność pomiędzy wizją decentralizacji ze strony blockchain programistów i ramy regulacyjne ustanowione przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), doprowadziły do ryzyka dla uczestników rynku kryptowalut.
Zespoły start-upów zajmujących się kryptowalutami i ich inwestorzy muszą bardzo jasno określić stopień ryzyka przed opracowaniem projektów i sprzedażą aktywów cyfrowych na rynku amerykańskim, ostrzegają analitycy a16z Crypto. Spór pomiędzy twórcami kryptowalut a SEC wynika z zasadniczego zderzenia punktów widzenia: organ regulacyjny postrzega większość tokenów jako papiery wartościowe wymagające rejestracji zgodnie z lokalnym prawem.
Jako przepis na start przedstawiciele a16z Crypto sugerują, że aspirujące projekty kryptograficzne rozważają alternatywne metody pozyskiwania funduszy, na przykład w formie prywatnej sprzedaży i ofert poza Ameryką. I zdecydowanie odradzają publiczną sprzedaż tokenów w celu gromadzenia funduszy w Stanach Zjednoczonych, ponieważ podlega to bezpośrednio kompetencjom SEC.
„Właściwa i odpowiedzialna komunikacja z potencjalnymi inwestorami ma kluczowe znaczenie. W oczach rządowych organów regulacyjnych sposób, w jaki projekt komunikuje swoje tokeny i plany rozwoju, może mieć znaczący wpływ na regulacje. Obietnice zysku i scentralizowany zespół programistów mogą przyciągnąć uwagę Komisji, która w ramach testu Howeya może z łatwością udowodnić w sądzie, że krypto-startup sprzedawał niezarejestrowane papiery wartościowe” – ostrzega zespół a16z Crypto.
Jeśli firma kryptowalutowa od początku zademonstruje swoją zdecentralizowaną strukturę, pozwoli to uniknąć większości pułapek prawnych i zagrożeń regulacyjnych. Na przykład warto zamiast tego delegować zarządzanie i kontrolę finansową zdecentralizowanej społeczności do centralnego organu zarządzającego. Stosuj strategie takie jak „Płynność będąca własnością protokołu” i „Pule płynności rozruchu”, które obejmują pośrednią sprzedaż tokenów za pośrednictwem zdecentralizowanych mechanizmów.
Dzień wcześniej Stowarzyszenie Blockchain Association (AB) i Cryptocurrency Freedom Alliance of Texas (CFAT) złożyły pozew przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sądzie rejonowym w Teksasie.
Источник: bits.media