< i class=" rbi rbi-link-o">
Dla wielu rodziców jest to znana scena przed snem. Każdego wieczoru, zanim położymy dziecko spać, sprawdzamy, czy w pokoju nie ma potworów. Przekonujemy je, że nie są pod łóżkiem czy w szafie. To może ich nie przekonać i będą bać się zasnąć. Co robić? Dlaczego dzieci boją się potworów pod łóżkiem?
TreśćDlaczego dzieci boją się potworów pod łóżkiem? Czego nie robić, jeśli Twoje dziecko boi się potworów Co mogą zrobić rodzice, jeśli Twoje dziecko boi się potworów Kiedy minie strach przed potworami?
WomanEL przedstawia spostrzeżenia Jen Burke, terapeutki dziecięcej, która pracuje z dziećmi i młodzieżą nad wieloma problemami, w tym lękami, zaburzeniami nastroju, rozpadami relacji i traumą.
Dlaczego dzieci boją się potwory pod łóżkiem?
„Dzieci zwykle boją się potworów w wieku od 3 do 4 lat” – mówi Burke. „Ten strach często zbiega się z rosnącą wyobraźnią i rozwojem poznawczym dziecka, w miarę jak staje się ono bardziej świadome otaczającego go świata i zaczyna odróżniać rzeczywistość od fantazji”. Ale wszystkie dzieci są inne. Dlatego niektóre dzieci potrafią zrozumieć i zwerbalizować ten strach bliżej drugiego roku życia. Podczas gdy u innych może w ogóle nie pojawić się strach przed potworami.
Czego nie robić, jeśli Twoje dziecko boi się potworów
Wiesz, że strach Twojego dziecka przed potworami jest nielogiczny, ale dla Twojego dziecka jest to poważna sprawa. Dlatego nigdy nie należy śmiać się z problemów dziecka. „Chcemy, aby dzieci czuły się rozumiane; Śmiech ze strachu może sprawić, że poczują się zdewaluowani i będzie dla nich sygnałem, że muszą poradzić sobie sami ze swoimi uczuciami” – wyjaśnia Burke. Ale to nie znaczy, że nie możesz się trochę pocieszyć – spróbuj razem oszukać potwory, radzi psychoterapeuta. „Poproś ich, aby narysowali potwora lub wyobraź sobie, że potwór robi coś głupiego, na przykład jeździ na rolkach lub próbuje surfować. Możesz też poprosić ich, aby udawali, że zamieniają się w superbohatera i pokonują potwora.”
Podobnie Burke radzi rodzicom, aby nigdy nie ignorowali strachu. „To zupełnie normalne mówić dzieciom, że potwory nie istnieją i że nie ma się czego bać. Może to jednak sprawić, że dzieci poczują się niezrozumiany lub odrzucone, ponieważ strach jest dla nich bardzo realny. Zamiast „Nie martw się, potwory nie istnieją” spróbuj powiedzieć: „To musi być strasznie przerażające, gdy pomyślisz, że w twoim pokoju jest potwór”. Celem jest wysłuchanie i potwierdzenie ich uczuć, dając im znać, że odczuwanie strachu jest w porządku. Ale wyjaśnij, że jesteś tu, aby upewnić się, że są bezpieczne.
I wreszcie, choć być może dorastałeś w epoce, w której dzieciom mówiono, aby „stawiły czoła swoim lękom”, Burke nie zaleca tej taktyki w przypadku dzieci i potworów. „Wystawianie dzieci na przerażające obrazy lub sytuacje, aby pokazać im, że potwory „nie są straszne”, może zwiększyć strach i wywołać długotrwały niepokój. Możemy jednak pomóc dzieciom radzić sobie ze strachem w bardziej produktywny sposób, na przykład poprzez zabawę. Pomóż im odgrywać role z lalkami lub pluszowymi zwierzętami i wspólnie wymyślajcie ciekawe sposoby na pozbycie się potworów” – sugeruje.
Spodziewasz się drugiego dziecka? W takim razie prawdopodobnie interesuje Cię przewidywany termin porodu. Ten internetowy kalkulator wieku ciążowego pomoże Ci wszystko obliczyć.
Co rodzice mogą zrobić, jeśli Twoje dziecko boi się potworów
Pomoże relaksujący rytuał przed snem Twoje dziecko pokona strach przed potworami, Źródło: freepik.com/pikisuperstar
Masz już kilka dobrych pomysłów na to, jak sprawić, by potwory były zabawne, wspierać uczucia dziecka i wykorzystywać zabawę do przezwyciężania strachu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku przezwyciężyć strach przed tym, co czai się pod łóżkiem:
Zastosuj uspokajającą rutynę w nocy, która zapewnia relaks i bezpieczeństwo. Weź lampkę nocną, użyj ulubionego pluszaka, posłuchaj muzyki lub odetchnij po przeczytaniu uroczej opowieści na dobranoc.
Omów i zbadaj wszelkie podstawowe zmartwienia i obawy, jakie mogą mieć. Czasami strach przed potworami może być przejawem innych lęków lub stresorów w życiu dziecka. Poświęć trochę czasu na rozmowę z dzieckiem i zbadanie wszelkich podstawowych problemów.
Kiedy minie strach przed potworami?
Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe i Twoje dziecko nadal prosi o spanie z latarką każdej nocy, nie martw się. Burke twierdzi, że w miarę jak dzieci będą bardziej świadome rzeczywistości niż fantazji, ich strach przed potworami będzie się zmniejszał. „Zazwyczaj w wieku około 7 lub 8 lat większość dzieci zaczyna wyrastać ze strachu przed potworami. Jednak każde dziecko jest inne i niektóre mogą prędzej czy później wyrosnąć z tego strachu, w zależności od różnych czynników.
Niektóre pary kłócą się przy dzieciach. Ale czy powinieneś to zrobić? Jeśli tak, to jak nie zaszkodzić psychice dziecka?