< /i>
Wojna trwa i przez cały ten czas Ukraińcy żyją w stanie ciągłego stresu i Lęk. Ten stan psychiczny napełnia człowieka negatywnością i agresją, które trudno jest powstrzymać. WomanEL podpowiada, jak uwolnić się od gniewu i spróbować życia bez gniewu.
TreśćCzym jest złośćCo zrobić, aby pozbyć się złości Przyznaj się do problemu Znajdź przyczynę i nazwij swoją złość Poczuj złość fizycznie Podziel się swoimi emocjami Naucz się głęboko oddychać
Czym jest złość
Emocje są reakcją na wszelkie okoliczności lub zdarzenia i zależą od konkretnych sytuacji. Człowiek nie jest w stanie ich kontrolować, ale ma możliwość wyboru reakcji organizmu, która pozwoli mu przetrwać i się ich pozbyć. Jeśli nie będzie reakcji, następuje niekontrolowany wybuch gniewu, na skutek którego ucierpi nie tylko osoba, ale także osoby wokół niej.
Jak uspokoić negatywne emocje. Źródło: pinterest.com
Zadaniem gniewu jest nas chronić – to biologiczny program ochrony i adaptacji. Istnieją dwa rodzaje gniewu. Główną jest reakcja na ataki i defensywna, mająca na celu ukrycie wewnętrznego bólu, wstydu, przerażenia, strachu czy poczucia bezradności.
Ukrywanie negatywnych emocji i uczuć jest jedną z przyczyn lęku i depresji. Ważne jest, aby nie tłumić gniewu, ale rozładować go ekologicznie i sobie z nim poradzić.
Złość jest biologicznym programem obrony i adaptacji. Źródło: pinterest.com
Co zrobić, żeby pozbyć się złości
Przyznaj się do problemu
Pierwszym krokiem do zmiany jest przyznanie się do swojego stanu. Spróbuj nauczyć się rozróżniać, jaki rodzaj złości odczuwasz, dlaczego i dlaczego tak naprawdę jesteś zły.
Nie będziesz w stanie przejąć kontroli nad sytuacją, jeśli wyprzesz się swojego gniewu i uciekniesz od odpowiedzialności. Zostaw wymówki w przeszłości. Nawyk reagowania na wszystko irytacją i złością jest twoją wadą. Kiedy to potwierdzisz, proces transformacji będzie przebiegał szybciej.
Znajdź przyczynę i nazwij swoją złość
Spróbuj wskazać przyczynę swojej złości. Zwróć się do siebie i przeprowadź samoanalizę:
„Jestem zły, bo muszę obrać bardzo długą drogę!” lub „Jestem zły, ponieważ to pytanie sprawiło, że poczułem się zawstydzony…”
Często złość jest błędną emocją, za pomocą której maskujemy uczucia, które są dla nas wstydliwe. Pomyśl o tym, co kryje się za twoją złością. Być może jest to strach, niepokój, poczucie winy, niezadowolenie lub zwątpienie. Dlaczego zabraniasz sobie okazywania prawdziwych emocji, przed czym uciekasz i co chcesz osiągnąć?
Poczuj fizycznie złość
Przeanalizuj, jak odczuwane jest podrażnienie w ciele: gorączka, zaczerwienienie, napięcie, bicie serca, drżenie.
Zidentyfikuj impuls złości i nazwij go. Czemu dokładnie ma służyć, jaki jest jej cel? Powiedz to na głos: „Chciałbym go uderzyć, bo…!”, „Chcę się stąd wydostać!”
Życie bez gniewu. Źródło: pinterest.com
Podziel się swoimi emocjami
Gniew to zespół negatywnych doświadczeń, które dana osoba chowa w sobie zbyt długo. Aby uniknąć skrajności, przestań gromadzić negatywne emocje.
Wyrób sobie nawyk mówienia od razu o tym, co Cię obraża lub nie pasuje. Wtedy możesz rozwiązać problem na początkowym etapie, pozwalając innym lepiej Cię zrozumieć.
Naucz się głęboko oddychać
Agresja zmusza ciało zmobilizować – mięśnie napinają się, oddech przyspiesza, osoba aktywnie się poci. Jak sobie poradzić ze złością, gdy jesteś na skraju załamania nerwowego?
Weź głęboki wdech i bardzo powoli wydychaj powietrze, angażując mięśnie brzucha. Następnie powtarzaj tę taktykę, aż twoje ciało się zrelaksuje. Jeśli to nie pomoże, znajdź chwilę i wyjdź na świeże powietrze lub weź ciepły prysznic, aby uporządkować myśli.
O syndromie odroczonego życia pisaliśmy już wcześniej: jak pokonać nawyk życia „później”.
Źródło informacji