Udział chińskiego juana w światowych rezerwach spadł do najniższego poziomu od trzech lat. Miała na to wpływ inwazja Rosji na Ukrainę, pisze Reuters.
► Subskrybuj Ministerstwo Finansów kanał telegramowy: główne wiadomości finansowe
Na koniec ubiegłego roku z 11,45 biliona dolarów światowych rezerw walutowych jedynie 2,29% było utrzymywane w juanach. To najniższy udział w czwartym kwartale 2020 r. i znacznie niższy od szczytowego poziomu 2,83% w pierwszym kwartale 2022 r.
Atrakcyjność juana jako światowej waluty rezerwowej maleje – zauważa agencja . Banki centralne zmniejszały udział juana w swoich rezerwach walutowych w każdym z ostatnich siedmiu kwartałów, co oznacza spadek o jedną piątą w ciągu prawie dwóch lat.
Strateg walutowy Goldman Sachs, Michael Cahill, wyjaśnia, że chińskie obligacje rządowe nie oferują już takie same zyski, jak w 2016 r., kiedy MFW po raz pierwszy uwzględnił juana w swoich danych. Chińskie papiery wartościowe wyglądały wówczas atrakcyjniej w porównaniu z obligacjami innych krajów rozwiniętych.
Uważa też, że to nie przypadek, że udział juana w światowych rezerwach zaczął spadać już w pierwszym kwartale 2022 r., kiedy to Rosja, którą Pekin uważa za swojego sojusznika, rozpoczęła wojnę na Ukrainę na pełną skalę.
Z dziesięciu krajów, które regularnie publikują dane na temat geograficznego podziału swoich rezerw, żaden nie zwiększył swoich rezerw juana od pierwszego kwartał 2022 r., wynika z danych MFW.
< ul class="news-chips">