< i class="rbi rbi-share">
Wszyscy wiemy, że czytanie bardzo relaksuje. Dlatego rodzice czytają swoim dzieciom bajki na dobranoc i dlatego tak łatwo zasnąć, słuchając audiobooka w pociągu. Jeśli szukasz sposobu na szybkie zapadnięcie w głęboki sen, to jest to dokładnie to, co musisz zrobić.
TreśćJak szybko zapaść w głęboki sen: nowe badanieJak szybko zapaść w głęboki sen: słuchaj bajekRób to zawsze, gdy masz dużo myśli Twoja głowa
Według nowego badania relaksujące słuchanie historii lub podcastu w łóżku nie tylko pomoże Ci się wyłączyć, ale także pomoże Ci głębiej spać. WomanEL podzieli się nieoczekiwanymi odkryciami naukowców.
Jak szybko zapaść w głęboki sen: nowe badania
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Journal Of Sleep Research, opiera się na wcześniejszych dowodach wskazujących, że odgrywanie „słów relaksacyjnych” we wczesnych fazach snu pomaga wydłużyć czas, jaki dana osoba spędza w głębokim śnie. W najnowszym badaniu naukowcy postanowili sprawdzić, jak ta prosta praktyka poprawia głęboki sen poprzez monitorowanie bicia serca.
Korzystając z testu EKG, autorzy badania odkryli, że czas między uderzeniami serca wydłużał się, gdy śpiącej osobie odtwarzano słowa relaksujące, w przeciwieństwie do zestawu słów kontrolnych – takich, które nie były uważane za ani relaksujące, ani stymulujące. I nie chodzi tylko o dźwięk słów: kiedy badacze odtwarzali relaksujące słowa od tyłu, czas między uderzeniami serca był krótszy niż w przypadku odtwarzania słów do przodu, co zdaniem badaczy sugeruje, że „ucieleśnione przetwarzanie” słów bezpośrednio prowadzi do ich pozytywne skutki.
Ostatecznie pokazuje to, jak świadome jest nasze ciało na temat otaczającego nas świata, kiedy śpimy, i jak hałas otoczenia w naszych sypialniach i wokół nich może wpływać na jakość naszego snu. Ale słuchanie bajki na dobranoc może być pomocne jeszcze przed zaśnięciem.
Jak szybko zapaść w głęboki sen: słuchaj bajek
„Korzyści ze słuchania kojących opowieści na dobranoc i podcastów dotyczących snu są wieloaspektowe i głęboko zakorzenione zarówno w zasadach fizjologicznych, jak i psychologicznych”. Tak twierdzi Max Kirsten, ekspert ds. snu w Panda London. „Kiedy zasypiasz, procesy fizjologiczne organizmu stopniowo przechodzą w stan spoczynku. Słuchanie uspokajających historii lub podcastów działa jak katalizator relaksu, pobudzając przywspółczulny układ nerwowy.
„Zanurzając się w uspokajających treściach, takich jak delikatne historie lub dźwięki otoczenia, ludzie skutecznie obniżają tętno , zmniejszając napięcie mięśni i regulując ich wzorce oddychania. Wszystko to są elementy niezbędne do wejścia w stan uśpienia.”
Rób to za każdym razem, gdy masz dużo myśli w głowie
Słuchanie bajek lub relaksujące podcasty pomagają zasnąć, Źródło: freepik.com
Słuchanie takich relaksujących dźwięków może być szczególnie pomocne, jeśli zmagasz się z nadpobudliwością umysłu. Każdy z nas miewał takie noce, kiedy umysł zaczynał szybciej wędrować, gdy tylko dotknął głową poduszki. I chociaż poświęcenie sobie czegoś innego, na czym możesz się skupić, może wydawać się sprzeczne z intuicją, może to być dobry przewodnik dla Twojego mózgu.
„Zapewniając stymulację słuchową, opowieści na dobranoc odwracają uwagę od natrętnych myśli, zapewniając skupienie, które sprzyja spokojowi ducha” – mówi Kirsten. „Struktura narracyjna opowieści stwarza poczucie ciągłości i przewidywalności, co może być szczególnie uspokajające w bezbronnych momentach przed zaśnięciem”.
„Z psychologicznego punktu widzenia interakcja ze znanymi i pocieszającymi historiami wywołuje kaskada pozytywnych emocji, wywołujących poczucie bezpieczeństwa, pewności i satysfakcji. Wszystko to ułatwia przejście w stan uśpienia.”
Chociaż biały szum świetnie blokuje przeszkadzające dźwięki i zapewnia kojące tło, w którym można się zanurzyć, słuchanie opowieści i podcastów na dobranoc może mieć przewagę, jeśli chodzi spać. Ogólna poprawa snu.
Ostatecznie chcesz, aby Twoje ciało i umysł czuły się tak bezpieczne i zrelaksowane, jak to tylko możliwe. Czy jest na to lepszy sposób niż wsłuchanie się w kojącą historię?
Wielu rodziców używa białego szumu, aby pomóc swoim dzieciom szybciej zasnąć. Ale czy to działa? Przeczytaj w tym materiale.