Na Ukrainie możliwe jest wprowadzenie socjalnych mieszkań na wynajem w celu rozwiązania problemu obywateli wewnętrznie przesiedlonych i osób potrzebujących wsparcia państwa w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego. Mówiła o tym przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. organizacji władzy państwowej, samorządu lokalnego, rozwoju regionalnego i urbanistyki, przewodnicząca partii Sługa Narodu Elena Szulak.
< img title="Na Ukrainie może pojawić się nowy rodzaj mieszkań na wynajem " src="/wp-content/uploads/2024/04/7a5015547d05f1a81c65f60223c0f4f8.jpg" alt="Na Ukrainie może pojawić się nowy rodzaj mieszkań na wynajem " />< /p>
►Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Mechanizm opiera się na niższej rynkowej stawce płatności , a całość wpływów z opłat czynszowych będzie kierowana do funduszu odnawialnego, z którego w przyszłości będą budowane nowe mieszkania.
Według Shulyaka podobny instrument znalazł się w projekcie ustawy o podstawowych zasadach polityki mieszkaniowej, która została niedawno zaprezentowana opinii publicznej.
Zasada przystępnego, czyli najmu socjalnego opiera się na fakcie, że właścicielami są społeczności. Spółka, która będzie miała w bilansie odpowiedni zasób mieszkań, udostępni je pod wynajem, z którego wpłaty będą kierowane do lokalnych budżetów – funduszy odnawialnych, w których będą gromadzone zgodnie z ich przeznaczeniem.
< p>Może to być albo ulepszenie już ujętego w bilansie funduszu mieszkaniowego, albo budowa nowych nieruchomości mieszkalnych, które będą wykorzystywane w tym samym celu.
Mechanizmy najmu socjalnego są dość popularne w krajach UE, jednak Ukraina musi je dostosować i opracować ku temu podstawę prawną, zauważył szef odpowiedniej komisji.
Przykładowo w UE wynajem mieszkań socjalnych umowa jest zawierana pomiędzy organem samorządu terytorialnego a pracodawcą. Zakład obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego udostępniający mieszkanie na wynajem co roku monitoruje dochody najemcy za rok ubiegły. W przypadku, gdy średni miesięczny dochód całkowity za poprzednie dwa kolejne lata wzrósł, stanowi to podstawę do rozwiązania umowy.
W Holandii, Austrii i Danii budownictwo socjalne stanowi ponad 20% ogółu zasobów mieszkaniowych, w Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii, Irlandii i Finlandii odsetek ten waha się w granicach 10-19%, a na Węgrzech i np. Finlandia, sektor wynajmu socjalnego. mieszkania stanowią ponad 50% wszystkich mieszkań na wynajem.
Na Ukrainie ich udział sięga zaledwie 1,5%, co jest krytycznie niskim poziomem, biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania spowodowane inwazją na pełną skalę.
Biorąc to pod uwagę parlamentarzysta uważa czynsz socjalny za bardzo obiecujący dla Ukrainy, gdzie obecnie, po pierwsze, jest ogromna liczba obywateli wewnętrznie przesiedlonych, a po drugie, kwestia mieszkaniowa nie została rozwiązana od dziesięcioleci.
„Oczywiście musimy zrozumieć, że europejska praktyka wynajmu socjalnego jest wynikiem długoterminowej i konsekwentnej polityki wdrażanej na przestrzeni lat. Ukraina z kolei naśladowała politykę mieszkaniową, która przez lata sprowadzała się do bezpośredniego przekazywania mieszkań nowym właścicielom. Większość programów stanowych i gminnych miała na celu dotowanie własności nieruchomości, a nie przystępnych czynszów. Oznacza to, że mamy przed sobą dużo pracy” – zauważył Shulyak.
Obecnie 98% nieruchomości mieszkalnych na Ukrainie znajduje się w rękach prywatnych, dlatego nie powstały jeszcze niedrogie mieszkania na wynajem. Dlatego państwo, zdaniem Szulakka, ma pełną świadomość konieczności przeformatowania zasobu mieszkaniowego.
Finansowanie
Niezbędne do tego finansowanie można pozyskać m.in. z przejętego majątku Rosji za granicą. Mówimy przede wszystkim o aktywach rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa przejętych w Stanach Zjednoczonych, ale ogólnie rzecz biorąc, jak zauważył Shulyak, mówimy o dziesiątkach miliardów dolarów.
„Musimy stworzyć warunki umożliwiające naszym obywatelom powrót. A do tego potrzebne są nam pieniądze, które będziemy mieli w przypadku przeniesienia zamrożonych aktywów. Zgadzamy się na omówienie konstruktywnych opcji. Można przekazać nie same aktywa, ale np. dochód z nich. Oznacza to, że pozostaną za granicą, gdzie będą przechowywane, ale będą działać na rzecz Ukrainy. Teraz jesteśmy na etapie aktywnych negocjacji w tej sprawie” – powiedział szef partii Sługa Narodu.
Mienie odebrane obywatelom Rosji i Białorusi oraz kolaborantom może stać się także źródłem uzupełnienia zasoby mieszkaniowe na wynajem socjalny.
Ponadto znaczna część opuszczonych zasobów mieszkaniowych może zostać zmodernizowana i przekazana odpowiednim funduszom na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Na rozwój mieszkalnictwa socjalnego można wykorzystać środki międzynarodowych agencji pomocy technicznej i rozwoju.
Tak więc finansowanie mechanizmów najmu socjalnego może pochodzić z różnych źródeł i nie zawsze będzie wymagało budowy i zakupu mieszkania jako takiego – może to być zarówno modernizacja, jak i docieplenie istniejących pomieszczeń niemieszkalnych lub budynków znajdujących się w złym stanie.
Ponadto integracja Ukrainy z Unią Europejską może pomóc w tworzeniu zasobu mieszkaniowego przeznaczonego na wynajem socjalny – w szczególności poprzez środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego, który jest kluczowym elementem polityki regionalnej UE.
Jednocześnie powstają już pierwsze projekty pilotażowe mające na celu uruchomienie mechanizmów najmu socjalnego na Ukrainie być sprawdzanym. W ten sposób, przy wsparciu rządu niemieckiego, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) przy ONZ uruchomiła na obwodzie lwowskim projekt „Mieszkanie”. Program przewiduje utworzenie mieszkań do długoterminowego pobytu dla osób wewnętrznie przesiedlonych na przystępnych warunkach wynajmu.