Projekt będzie realizowany w trzech etapach, pierwszy już się rozpoczął.
ONZ ogłosiła rozpoczęcie kampanii mającej na celu informować ludność Ukrainy o niebezpieczeństwie i wybuchu oraz zachęcać obywateli do bezpiecznego zachowania.
Inicjatywa jest realizowana przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) na Ukrainie i BBC Media Action przy wsparciu rządu Japonii.
Firma powstała we współpracy z Państwową Służbą Ukrainy ds. Kryzysowych Sytuacji (SSES) i kluczowych organizacji pozarządowych w tym zakresie. Ma on objąć całą populację Ukrainy.
Szczególna uwaga zostanie zwrócona na wrażliwe kategorie ludności i regiony, w których występuje zwiększona liczba wypadków związanych z obiektami wybuchowymi.
Zasubskrybuj nasz kanał YouTube
Projekt ten składa się z kilku etapów, w szczególności:
- dystrybucja materiałów i treści edukacyjnych dotyczących zagrożeń minowych w celu promowania bezpiecznego zachowania;
- wzmacnianie zdolności mediów lokalnych do niezależnego tworzenia takich materiałów;
- badania dotyczące zachowań społeczeństwa i ich postrzegania materiałów stwarzających ryzyko min w celu opracować w przyszłości skuteczne kampanie informacyjne.
Pierwsza faza kampanii rozpoczęła się w grudniu 2023 r., a aktywna dystrybucja materiałów edukacyjnych za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak telewizja, radio, portale społecznościowe i reklama zewnętrzna, ma rozpocząć się w czerwcu 2024 r.
Obecnie projekt jest na etapie ogólnopolskiej ankiety, opracowywania materiałów i współpracy z lokalnymi mediami. W szczególności 13 dziennikarzy z obwodów mikołajewskiego i donieckiego ukończyło niedawno szkolenie w zakresie komunikacji na rzecz zmiany społecznej i zachowań i będzie nadal otrzymywać porady od ekspertów branżowych.
Przedstawiciel UNDP na Ukrainie Jako Silje zwrócił uwagę na zaangażowanie programu w bezpieczeństwo w kopalniach na Ukrainie. „UNDP w każdy możliwy sposób przyczynia się do poprawy poziomu bezpieczeństwa ludzi na Ukrainie. Działamy w różnych obszarach bezpieczeństwa w kopalniach: zarówno w dostarczaniu ludności niezbędnych informacji, aby zmniejszyć ryzyko szkód i ratować życie; oraz we wspieraniu wysiłków w zakresie usuwania min” – powiedział.
Andriej Danik, pełniący obowiązki prezesa Państwowego Pogotowia Ratunkowego, zwrócił uwagę na wagę prowadzenia pracy edukacyjnej z ludnością. „Świadomość niebezpieczeństw związanych z amunicją wybuchową jest niezwykle ważna, aby zmniejszyć liczbę ofiar cywilnych, które niestety są niezwykle bezbronne. Na najbardziej zaminowanych obszarach Ukrainy nawet codzienne czynności niosą ze sobą ryzyko” – dodał szef służb ratowniczych.
Dodał, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ofiarom jest informowanie i edukowanie społeczeństwa, aby aby unikali ryzykownych zachowań, szczególnie jeśli chodzi o najbardziej zaminowane obszary Ukrainy.
- Dziś Ukraina jest jednym z najbardziej skażonych minami krajów na świecie. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia wojny na pełną skalę miny lądowe, niewybuchy, pociski artyleryjskie i inne wybuchowe pozostałości wojenne potencjalnie skaziły prawie jedną trzecią terytorium Ukrainy.
- Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego na początku kwietnia 2024 roku w wyniku wypadków z udziałem obiektów wybuchowych zginęło 295 osób, a 663 zostały ranne.