Bank Kanady przeanalizował, w jaki sposób poziom anonimowości cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) może wpłynąć na skłonność przedsiębiorców do korzystania z tego analogu monetarnego.
W raporcie Banku Kanady „CBDC: Bankowość i anonimowość” zauważono, że poziom anonimowości w dużej mierze zadecyduje o tym, czy ludzie będą korzystać z cyfrowego dolara kanadyjskiego, jeśli zostanie on wprowadzony na rynek. Badacze skupili się na zdolności banków komercyjnych do udzielania pożyczek przedsiębiorcom, jeśli cyfrowy dolar jest zbyt poufny.
Analitycy Banku Centralnego ustalili, że jest wysoce prawdopodobne, że przedsiębiorcy będą preferować CBDC o wysokim poziomie anonimowości, co nie będzie zobowiązywać ich do przesyłania raportów finansowych. Dzieje się tak dlatego, że gotówka zapewnia obecnie większą anonimowość, płatności kartą są przejrzyste, a banki mogą przeglądać transakcje w celu ustalenia zdolności kredytowej firmy.
„Jeśli anonimowość CBDC będzie niska, zmniejszy to atrakcyjność cyfrowej waluty Banku Centralnego; jeśli będzie wysoka, skomplikuje to udzielanie kredytów bankowych” – stwierdził Bank of Canada w raporcie.
Dokument identyfikuje dwa typy przedsiębiorców: dużych, którzy wolą płacić kartami i korzystają z mniej anonimowych CBDC; oraz mali przedsiębiorcy, którzy wolą gotówkę, więc mogą być bardziej zainteresowani anonimowymi CBDC. Bez odpowiedniego poziomu anonimowości druga grupa przedsiębiorców będzie nadal korzystać z gotówki, pomimo jakichkolwiek korzyści płynących z CBDC.
Badacze Bank of Canada zasugerowali, że banki komercyjne będą skłonne ograniczać anonimowość cyfrowego dolara, ponieważ zmniejszy to ryzyko udzielania kredytów klientom. Aby znaleźć kompromis, banki powinny zaostrzyć kryteria udzielania kredytów i ponownie przemyśleć swoje modele ryzyka.
W lutym Bank of Canada odrzucił obawy, że cyfrowy dolar kanadyjski może zmusić ludzi do wycofania się z bankowości komercyjnej. Według wcześniejszej ankiety przeprowadzonej przez bank centralny obywatele Kanady nie są jeszcze gotowi na wdrożenie CBDC.
Источник: bits.media