Helsinki zapewnią długoterminową pomoc wojskową i finansową, a także pogłębią współpracę z Ukrainą w sektorach politycznym, finansowym, humanitarnym i reform.
Prezydenci Ukraina >Prezydent Finlandii i Ukrainy Alexander Stubb i Władimir Zełenski podpisali dziś porozumienie o współpracy i długoterminowym wsparciu.
O tym informuje kanał telegramu Zełenskiego.
„Dzisiaj prezydent Finlandii Alexander Stubb i ja podpisaliśmy Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia. Mocny dokument potwierdzający gotowość Finlandii do dalszego wspierania Ukrainy w walce z rosyjską agresją” – zauważył ukraiński przywódca.
Finlandia zapewni długoterminową pomoc wojskową i finansową, a także pogłębi współpracę z Ukrainą w obszarach politycznych, finansowych, humanitarnych oraz w dziedzinie reform.
Subskrybuj nasz kanał na Youtube
Helsinki pomogą Ukrainie odbudować sektor energetyczny, ocenić szkody dla środowiska, wzmocnić ochronę granic i infrastruktury krytycznej oraz leczyć ukraiński personel wojskowy.
Ochrona w celu wsparcia bezpieczeństwa i długoterminowej pomocy między Republiką Finlandii a Ukrainąhttps://t .co/CkvvO9ezWu
— TPKanslia (@TPKanslia) 3 kwietnia 2024
Gwarancje bezpieczeństwa: do czego dąży Ukraina
- Z polecenia Władimira Zełenskiego wiosną 2022 roku powołano Międzynarodową Grupę Roboczą ds. Gwarancji Bezpieczeństwa, na czele której stoją Anders Fogh Rasmussen i Andriy Ermak. We wrześniu 2022 roku grupa przedstawiła Kijowski Traktat o bezpieczeństwie.
- W lipcu 2023 roku na wspólnej konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym NATO Zełenski powiedział, że Ukraina musi otrzymać gwarancje bezpieczeństwa, zanim stanie się członkiem Sojuszu. Podkreślił, że te gwarancje nie powinny być „zamiast NATO”, ale po drodze do tego. Prezydent powiedział, że obecnie państwo nie ma realnych gwarancji prawnych bezpieczeństwa ze strony partnerów, więc może to stać się pierwszym dokumentem prawnym. A następnie Ukraina może otrzymać oddzielne gwarancje od poszczególnych krajów-gwarantów. Dokumenty te będą określać konkretne rzeczy, których brakuje Ukrainie, takie jak obrona powietrzna i lotnictwo, a sygnatariusze gwarancji będą pracować nad zaspokojeniem tych potrzeb. Do dokumentu tego mogą przystąpić nie tylko członkowie G7, ale także inne kraje, chociaż początkowo dokument jest skierowany konkretnie do G7.
- W lipcu kraje Grupy 7 podpisały deklarację w sprawie długich długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa i wsparcie gospodarcze dla Ukrainy. Sygnatariusze będą promować reformy niezbędne do członkostwa Ukrainy w NATO. Kolejnym krokiem będzie zawarcie dwustronnych umów o bezpieczeństwie pomiędzy Ukrainą a poszczególnymi krajami-gwarantami. Więcej na ten temat w materiale „Gwarancje bezpieczeństwa G7. Prawdziwy sukces Ukrainy.”
- 12 stycznia Ukraina podpisała swoje pierwsze porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Wielką Brytanią. Strony zawarły „Umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”. Będzie obowiązywać przez dziesięć lat z możliwością przedłużenia.
- 16 lutego Ukraina podpisała porozumienie o gwarancjach bezpieczeństwa z Niemcami i Francją. Przygotowywana jest także analogia do umowy z Grecją.