Wszyscy chcemy się zestarzeć i zachować zdrowy rozsądek. Problemy rozwoju demencji dotyczą nie tylko osób starszych, ale także młodych ludzi. Niestety, doniesienia mówią, że do 2050 roku liczba przypadków demencji potroi się. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobić. Możemy wpływać na pogorszenie funkcji poznawczych.
TreśćCzym są rezerwy poznawcze? Upadek funkcji poznawczych: czy jest już za późno na utworzenie banku mózgów? Upadek funkcji poznawczych: jak zgromadzić niezbędną równowagę?
Okazuje się, że aby tego dokonać wystarczy rozbudować swoje rezerwy poznawcze. WomanEL wyjaśni, na czym polega i jak stworzyć własny „bank mózgów”.
Co Czym są rezerwy poznawcze?
Rezerwę poznawczą można traktować jako zdolność mózgu do improwizacji i znajdowania alternatywnych sposobów wykonywania pracy. Odzwierciedla to elastyczność Twojego mózgu w wykorzystywaniu umiejętności i zdolności do rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnościami. Rezerwa poznawcza rozwija się poprzez uczenie się przez całe życie i ciekawość.
Badania sugerują, że ludzie, którzy mają napompowane rezerwy poznawcze, mogą nie wykazywać objawów demencji, nawet jeśli odpowiadają im zmiany strukturalne w ich mózgu. I nie chodzi tylko o demencję, ale także inne choroby mózgu, takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy udar. Naukowcy dokonali tego, analizując mózg podczas sekcji zwłok w latach 80. XX wieku.
Jeśli dbasz o swój bank mózgów, możesz poprawić jakość swojego życia wraz z wiekiem.
Upośledzenie funkcji poznawczych: czy jest już za późno na utworzenie banku mózgów?
Ponownie, jak powiedzieliśmy, możesz zacząć w dowolnym momencie. Kiedy, najlepiej wcześniej, od dzieciństwa. Ale nawet jeśli masz teraz 30 lat lub już 50, 60, nie jest za późno, aby zacząć. Uczenie się, bycie ciekawym i budowanie rezerw poznawczych będzie wymagało od ciebie trochę wysiłku i czasu. Ale to wszystko się opłaci.
Osłabione funkcje poznawcze: jak zgromadzić niezbędną równowagę?
Nauka języka obcego pomaga uzupełnić rezerwy poznawcze , Źródło: freepik.com
Zainwestuj w swój mózg jak w skarbonkę. Zrób codziennie coś zdrowego, aby wspomóc normalne funkcjonowanie, wzmocnić pamięć i zapobiec demencji:
- Jak mówią naukowcy, każdy potrzebuje wzbogacających doświadczeń życiowych. Co to znaczy? Ekscytująca praca, obecność celu i sensu życia. Jeśli zawsze marzyłeś o odwiedzeniu Hiszpanii, zastanów się, jak możesz zrealizować ten cel. Jeśli nie lubisz swojej pracy, rozważ zmianę.
- Połącz wypoczynek, naukę i interakcje społeczne. Idealnie byłoby, gdyby Twoje hobby obejmowało te elementy. Na przykład nauka języka obcego pomaga zgromadzić bank mózgów. Ćwicz to z przyjaciółmi, nauczycielem lub native speakerem.
- Odżywiaj się prawidłowo. Dodaj do swojej diety przeciwutleniacze (warzywa, owoce), zdrowe tłuszcze, Omega-3.
- Rób ćwiczenia cardio. Nie musi to być bieganie, wystarczy spacer. Nie myślimy o tym, ale ćwiczenia cardio mogą pomóc w zapewnieniu zdrowego przepływu krwi do mózgu. A to z kolei pozytywnie wpływa na zwiększenie zdolności poznawczych.
Pamiętaj o odżywianiu mózgu również zdrowymi suplementami! Oto niektóre, które zmniejszają ryzyko demencji.