Ponad 20% rafinerii ropy naftowej na świecie jest zagrożonych zamknięciem w związku ze spadkiem rentowności benzyny i rosnącą presją na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O tym informuje Reuters, podając link do analizy firmy konsultingowej Wood Mackenzie.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe<
< p>Spośród 465 analizowanych aktywów rafineryjnych firma konsultingowa oszacowała, że około 21% światowych mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy naftowej w 2023 r. będzie obciążone pewnym ryzykiem zamknięcia.
Europa i Chiny posiadają największą liczbę zakładów wysokiego ryzyka, narażając na ryzyko około 3,9 miliona baryłek dziennie (b/d) mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji.
Europa ma 11 obiektów wysokiego ryzyka, co stanowi 45% wszystkich wysokich Jak wynika z raportu, instalacje stwarzające ryzyko.
Od 2009 r. około 30 europejskich rafinerii zaprzestało działalności. Obecnie działa ich prawie 90.
Seria zamknięć spowodowana jest konkurencją ze strony nowych zakładów na Bliskim Wschodzie i w Azji, a także wpływem pandemii Covid-19.
< p>Oczekuje się, że do końca tej dekady rentowność benzyny spadnie ze względu na niższy popyt i złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję. Oczekuje się również, że wzrosną podatki węglowe.
„Koszty operacyjne mogą wzrosnąć tak bardzo, że zamknięcie może być jedyną opcją” – powiedziała Emma Fox, starszy analityk w zespole ds. ropy naftowej i chemikaliów Wood Mackenzie.
„Koszty operacyjne mogą wzrosnąć tak bardzo, że jedynym rozwiązaniem może być zamknięcie.” p>
W międzyczasie gigantyczna rafineria ropy naftowej Dangote w Nigerii może zakończyć wieloletni handel benzyną z Europy do Afryki o wartości 17 miliardów dolarów rocznie. Wywiera to dodatkową presję na rafinerie europejskie, którym już grozi zamknięcie ze względu na zwiększoną konkurencję.
Ponadto 7 chińskich zakładów wysokiego ryzyka to małe rafinerie prywatne. Podlegają bardziej rygorystycznym regulacjom rządowym i konkurują z dużymi zintegrowanymi fabrykami, które zwykle są własnością rządu i są bardziej zaawansowane technologicznie.