Narodowy Bank zaktualizował procedurę dokonywania międzybankowych transakcji płatniczych na Ukrainie w walucie krajowej za pośrednictwem elektronicznego systemu płatności NBU (EPS). Poinformowała o tym służba prasowa regulatora.
► Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
W związku z tym wprowadzone zostały zmiany do uchwały Zarządu NBU z dnia 3 marca 2023 r. 16 „W sprawie zatwierdzenia Instrukcji wykonywania międzybankowych transakcji płatniczych na Ukrainie w walucie krajowej.”< /p>
W szczególności Narodowy Bank opóźnił wejście w życie paragrafu 58 Instrukcji nr 16 dotyczącego obowiązku uznania przez uczestnika EPS środków z tytułu transakcji płatniczej na rachunek odbiorcy w ciągu godziny od chwili zaksięgowania tych środków na rachunku technicznym konto tego uczestnika EPS w Centrum Przetwarzania EPS (TSOSEP) od 1 maja 2020 r. do 1 stycznia 2025 r.
„Takie odroczenie umożliwi uczestnikom EPA dokonanie niezbędnych ulepszeń w swoich systemach automatyki i przebudowa odpowiednich procesów biznesowych w celu zapewnienia zgodności z tym wymogiem” – czytamy w komunikacie NBU.
Ponadto zmiany w Instrukcji dla wykonywania międzybankowych transakcji płatniczych na Ukrainie w walucie krajowej przewiduje się:
rozszerzenie listy wyjątków od obowiązku uczestnika EPS zapewnienia wpływu środków z tytułu transakcji płatniczej na rachunek odbiorcy w ciągu godziny z wyjątkami:
- wstępne zaliczenie środków z tytułu transakcji płatniczej na odrębny rachunek, określone przepisami aktu prawnego Narodowego Banku Polskiego w sprawie środków zabezpieczających oraz określenia trybu przeprowadzania poszczególnych transakcji w walucie obcej, w celu zapewnienia realizacji funkcji przez uczestnika EPS agenta nadzoru walutowego w zakresie zgodności transakcji przeprowadzanych z ustawodawstwem walutowym Ukrainy; wykonanie przez uczestnika BOT prac technologicznych w celu obsługi systemu automatyki uczestnika BOT, w wyniku czego transakcja płatnicza nie może zostać zrealizowana w ustalonych ramach czasowych, pod warunkiem, że takie prace technologiczne będą prowadzone w okresach najmniejszej aktywności transakcje płatnicze klientów oraz TsOSEP i klienci są o nich powiadamiani z wyprzedzeniem, wskazując datę i godzinę ich realizacji oraz przewidywany czas realizacji.
wprowadzenie przez niebankowego dostawcę usług płatniczych obowiązku umieszczania informacji o nim w katalogu niebankowych dostawców usług płatniczych, zapewnienia odpowiedniego dostosowania swojego oprogramowania i sprzętu do technologii bankowości elektronicznej oraz otrzymywania:
- z Narodowego Banku Polskiego potwierdzenie pełnej interakcji z bankiem/oddziałem banku – uczestnikiem SEP, w którym/jaki rodzaj rachunku bieżącego jest dla niego otwarty na stoisku SEP; z banku/oddziału banku będącego uczestnikiem BOT, w którym został dla niego otwarty rachunek bieżący, potwierdzenie pełnej interakcji z określonym bankiem/oddziałem banku będącego uczestnikiem BOT.
Określone zmiany zostały zatwierdzone uchwałą Zarządu NBU z dnia 27 marca 2024 r. nr 36, która wchodzi w życie z dniem 29 marca 2024 r.