BYD podało, że zysk w czwartym kwartale wzrósł o 18,6%. To najwolniejszy wzrost od trzech miesięcy od początku 2022 roku. Spadek dynamiki wynika ze spadku sprzedaży samochodów elektrycznych na rynku chińskim spowodowanego brutalną wojną cenową. W ostatnim kwartale zysk netto BYD osiągnął 8,67 miliarda jenów, a przychody wzrosły o 15,1% do 180,04 miliarda jenów. Analitycy LBLV zauważają, że roczny zysk netto firmy wzrósł o 80,7% do 30,04 miliarda jenów.
Wcześniej BYD było w stanie, poprzez agresywną kampanię rabatową, wypchnąć Teslę z chińskiego rynku. W tym roku firma zaczęła jeszcze aktywniej działać w tym obszarze. Na początku tego tygodnia ustalił cenę początkową zaktualizowanej wersji Seala o 5,3% niższą od ceny poprzednika. Największy rabat, jaki BYD zaoferował od początku 2024 roku, wynosi 21,6%. W ubiegłym roku producent samochodów obniżył ceny 13 modeli, co stanowiło około 93% całkowitej sprzedaży w Chinach. Średni rabat wyniósł 17%.
W tym roku do wojny cenowej przystąpiło kilku nowych graczy. Wśród nich znalazły się Geely Auto, GAC Aion, Leapmotor i Xpeng. Jak na razie programy rabatowe tych firm nie mogą się równać z ofertami BYD.
Tempo wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach w 2023 roku znacznie spowolniło.
Eksperci zauważają, że ostatnia seria obniżek cen nieuchronnie spowoduje spadek rentowności. Tendencję tę można w dużym stopniu złagodzić poprzez ścisłą kontrolę kosztów BYD i rosnący eksport w wyższych cenach. Analitycy spodziewają się, że chińska firma wyeksportuje w tym roku 300-400 tys. samochodów. W ubiegłym roku BYD sprzedało za granicą ponad 240 tysięcy samochodów (8% całkowitej sprzedaży).
Sprzedaż maszyn i produktów z nimi związanych przyniosła spółce 80% przychodów operacyjnych. Zysk brutto z tej działalności za 2023 rok wyniósł 23,02% (o 2,63 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej). 26 marca firma zaprezentowała subkompaktowy samochód elektryczny Yuan Up (najnowszy model w ofercie Dynasty). Jego początkowy koszt to 96,8 tys. jenów.
Przy opracowywaniu nowego modelu wykorzystano architekturę samochodu elektrycznego e-Platform 3.0. Posiada konstrukcję ramową, na której zamontowane są baterie ostrzowe. Rozwiązanie to może zapewnić zasięg przekraczający 1 tysiąc kilometrów, jak podaje lblv.com.
Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach w 2023 roku wzrosła o 20,8%. W 2022 r. odsetek ten wzrósł o 74,2%. Jednocześnie dynamika sprzedaży samochodów hybrydowych wyhamowała ze 160,5% do 82,5%. Chiny wprowadzają środki stymulacyjne, przyciągając ostrożnych konsumentów. Aby to osiągnąć, kraj wprowadził programy wymiany samochodów i zmniejszenia zaliczki na kredyty samochodowe.
Ekaterina Matveeva, analityk finansowy w LBLV