Analitycy JP Morgan przewidywali wzrost cen ropy Brent w związku z ograniczeniami produkcji w Rosji, pisze Reuters.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Co mówią w banku
Decyzja Rosji o dobrowolnym dodatkowym ograniczeniu wydobycia ropy w drugim kwartale może do września zbliżyć cenę ropy Brent do 100 dolarów za baryłkę, twierdzą eksperci bankowi.
Eksperci ostrzegają, że działania Rosji mogą podnieść ceny baryłki ropy Brent do 90 dolarów już w kwietniu. Analitycy JP Morgan przewidują, że w maju cena może osiągnąć 95 dolarów za baryłkę, a do września zbliżyć się do 100 dolarów za baryłkę. Pomoże to utrzymać presję na administrację USA w przededniu wyborów prezydenckich w kraju.
Kontrakty terminowe na ropę Brent z dostawą w czerwcu na londyńskiej giełdzie ICE notowane są obecnie w pobliżu poziomu 85 dolarów za baryłkę.
B Według analityków JP Morgan, przy tak oczekiwanym wzroście cen ropy, cena benzyny w Stanach Zjednoczonych może do maja wzrosnąć do 4 dolarów za galon, co będzie najwyższym poziomem od lata 2022.
Wzrost cen ropy może się nasilić, jeśli sojusz OPEC+ na czerwcowym spotkaniu przedłuży ograniczenia w wydobyciu ropy do końca 2024 roku – ocenia bank.
Analitycy JP Morgan uważają, że w takiej sytuacji najbardziej oczywistym mechanizmem obniżania cen i przywracania równowagi podaży i popytu w krótkim okresie może być wypuszczenie na rynek ropy z amerykańskich rezerw strategicznych w ilości do 60 mln baryłek.
Zmniejszenie produkcja
Rosja planuje do końca drugiego kwartału zmniejszyć wydobycie ropy o dodatkowe 471 tys. baryłek dziennie, eliminując ograniczenia w eksporcie ropy i produktów naftowych. W pierwszym kwartale ograniczenia te wynosiły 500 tys. baryłek dziennie. Tym samym, według wyliczeń agencji, do końca drugiego kwartału wydobycie ropy w kraju spadnie do około 9 mln baryłek dziennie.
Od października 2022 roku kraje OPEC+ wprowadziły kwoty na wydobycie ropy: następnie Rosja i pozostali członkowie stowarzyszenia zgodzili się na zmniejszenie produkcji o 2 mln baryłek dziennie poniżej poziomu z sierpnia 2022 r. Następnie strony porozumienia wielokrotnie zmieniały kwoty, aby zachować stabilność i równowagę na rynkach ropy.
Kolejne posiedzenie Ministerialnego Komitetu Monitorującego OPEC+ (JMMC) odbędzie się 3 kwietnia. JMMC zrzesza największych producentów ropy naftowej OPEC+, w tym Arabię Saudyjską, Rosję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jest mało prawdopodobne, aby komitet monitorujący OPEC+ wprowadził jakiekolwiek zmiany w polityce wydobycia ropy naftowej przed kolejnym spotkaniem w czerwcu, podają źródła Reutera. Następne spotkanie ministrów OPEC+ odbędzie się 1 czerwca 2024 r.