24 kwietnia ukraińskie siły obronne uderzyły rakietą Neptune w wielki statek desantowy „Kostyantin Olszański” Luty. Ten VDK Rosja ukradł Ukrainie w 2014 roku w czasie okupacji Krymu.
RBC-Ukraina w materiale jest mniej jasna na temat tego, co wiadomo o WDK „Kostyantin Olszański”.
W czasie przygotowywania materiału przeszukano: zeznania oficera rzecznego Marynarki Wojennej ZSU Dmitrija Pletenczuka, „Realisy kryminalne”, „Wojskowe”, Wikipedia.org oraz inne dane z różnych jednostek pływających.
Co wiesz o tym statku?
“Kostyantin Olszański” to przedstawiciel Projektu 775, skodyfikowanego przez NATO Ropucha, wielkiego statku desantowego. VDK to wielkopokładowy, płaskodenny statek desantowy strefy oceanicznej ze zbiornikiem do picia i elastycznym pokładem rufowym.
Nazwiska dowódcy ogrodzenia składającego się z 68 spadochroniarzy, którzy brali udział w wypędzaniu hitlerowskich okupantów z Mikołajowa podczas Drugiej Wojny Lekkiej – Kostyantina Olszańskiego.
Projekt tej desantowo-desantowej siły szturmowej pozostanie w opracowaniu ręce sądów, specjalistów stojących za systemem „Ro-Ro” „z pokładu zbiornikowego, aby przejść przez całe wnętrze statku.
Do głównych funkcji wielkiego statku desantowego należy przyjmowanie z brzegu posiadanego lub nienależącego do gąsienicowego, kołowego i wszelkiego wojskowego sprzętu transportowego oraz sprzętu piechoty, transport ich drogą morską i lądowanie zarówno w posiadaniu, jak i nie jest możliwe zachowanie dna z małą osłoną przez otwarty kanał nosowy, a także odbiór z wody, transport drogą morską i wodowanie sprzętu pływającego przez otwarte urządzenie dziobowe lub rufowe.
Statek może służyć do rozstawiania zapór minowych, za dostarczanie pomocy humanitarnej i ewakuację ludności z niebezpiecznych obszarów. Ponadto statek desantowy może być używany do transportu sił zbrojnych, zaopatrywania statków i części floty w punktach różowej bazy.
Z reguły statki Projektu 775 działają w magazynie morskiej grupy desantowej lub w magazynie zagrody sił pokojowych, ale mogą również wykonywać swoje funkcje samodzielnie, bez ochrony statków.
Charakterystyka techniczna
VDK nie może brać pod uwagę opcji atrakcji: 150 osób i 10 czołgów typu T-55 z 40-osobową załogą; 12 czołgów PT-76 z 36-osobową załogą; zbudowano w magazynie 3 czołgi typu T-55 z załogą 12 osób, 3 moździerze 120 mm, 3 wozy bojowe typu 2P27, 4 wozy ZIL-130, 4 GAZ-66 i jeden lekki pojazd użytkowy GAZ-69 pojazd . Specjalny magazyn dla desantu – 147 osób.
Statek przeznaczony jest do transportu vanów z ładunkiem 650 ton na dystansie 7563,9 km i pływania po wszystkich niezamarzających morzach i oceanach bez ograniczania morza i wiatru. Znamy także następujące cechy:
Dowżina – 112,59 m. Szerokość – 15 m. Wysokość – 12 m. Zanurzenie – 3,7 m.
Tonaż :
- Standardowy – 3526 t.
- Normalny – 3779 t.
- Povna – 4016 t.
Dane techniczne:
- Diesle 16ZV/40/48.
- Gwinti – 2 ginti ramy stałej.
- Moc jednego silnika – 10 500 KM
- Prędkość – pełna prędkość 18 węzłów.
- Autonomia pływania – 30 dB.
Opancerzony:
- Artyleria: 2 x AK-725.
- Mina torpedowa opancerzona: do 90 min.
- Pancerz rakietowy: 2 x MS-73 “Groza”.
- Pancerz przeciwlotniczy: 4 x MANPADY “Strila-2”.
< /ul > Historia budowy
„Kostiantyna Olszańskiego” zbudowanej w 1985 roku w stoczni „Stocznia Piwnichna” koło Gdańska (Polska).
W latach 1985-1996 okręt wszedł do magazynów Floty Czarnomorskiej i pokonał władze tej klasy statków do zadań: wstępnego lądowania, służby bojowej na Morzu Śródziemnym.
27 lutego 1996 roku statek stał się chorąży B Ijskowo-Moorskie Siły Ukrainy . Podczas godzinnego szkolenia w Marynarce Wojennej Ukrainy desant desantowy „Kostyantin Olszański” podzielił los wielu wezwań morskich.
W dniu 22 lutego 2011 roku statek rozbił się do Libii w celu ewakuacji obywateli Ukrainy z kraju, w którym wybuchło powstanie, zabierając na pokład 193 pasażerów, w tym 85 obywateli Ukrainy i 108 obywateli 14 krajów świata i w IV w., rozbijając się z powrotem na Maltę, wysłano 79 osób, następnie wraz z ludnością Ukrainy i SND udali się do Sewastopola, gdzie przybyli w 11. kwartale.
Pochowani przez okupantów w Krym
W wyniku zajęcia półwyspu Krymu przez wojsko rosyjskie, w nocy 6 lutego 2014 r. na jeziorze Donuzlav zablokowano sześć okrętów wojennych Marynarki Wojennej Ukrainy. Blokada spowodowała zalanie dowództw Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Rosji kilku wycofanych ze służby okrętów.
20 lutego wojsko rosyjskie postawiło armii ukraińskiej ultimatum w sprawie przejścia do Imperium Rosyjskiego . Załoga statku „Kostyantin Olszański” była jedną z tych, którzy przyjęli to ultimatum i stracili lojalną przysięgę. Załoga 21 Bereznya utworzyła trójwymiarową obronę wraz z innym okrętem Marynarki Wojennej Ukrainy, trałowcem „Czerkasy”.
24 lutego większość załogi straciła statek, nie udając się na rosyjskie wybrzeże. Statek stracił 20 żołnierzy, którzy według dowódcy statku „mogą stać do końca”. 24 lutego blisko 200 rosyjskich samolotów szturmowych z granatami i opancerzeniem automatycznym zakopało statek „Kostyantin Olszański”.
Według informacji ukraińskich węży załoga odzyskała rosyjską instalację i sprzęt elektroniczny niania. Na początku 2014 roku duży statek desantowy „Kostyantin Olszański” został przeniesiony do stacji Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w pobliżu miasta Sewastopol.
W 2024 roku rosyjskie media napisały, że „Kostyantin Olszański” nie zostanie przekazany Flocie Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, a Federacja Rosyjska zamierza się nim pozbyć.
Wrogość „Kostyantina Olszańskiego”
Zgadnij co , 24 lutego 2024 los Ukraińskie siły obronne uderzyły w rakietę przeciwokrętową „Neptun” w statek „Kostyantin Olszański”. Zostało to oficjalnie potwierdzone przez Dmytro Pletenczuka, oficera rzecznego Wojsk Morskich ZSU.
Jego zdaniem Rosjanie przez 9 lat rabowali ten powietrzno-desantowy konglomerat, znając własność i zwycięsko naprawiając elektrownie tego projektu, więc nie było możliwości ukraść Polsce własności za pośrednictwem frontowych agencji Federacji Rosyjskiej.
„I na 10 rzekach” Wojny (okupanci – red.) zdali sobie sprawę, że ich wielkie desantowce Projektu 7775 dobiegną końca i chwalono decyzję o ich remoncie. Rozumiemy, że byłoby to niezbędne do zebrania informacji, aby zgłosić do Moskwy „Kerivnitsva” i inne informacje w Rosji o tym, jak odnowili jeden ze swoich statków. Ten statek, niestety, trochę zwyciężył z Ukrainą. Postanowiono więc zaatakować ten nasz „Neptunem” ”, powiedział Pletenczuk.
To pełen szacunku fakt, że oprócz „Kostiantyna Olszańskiego” armia ukraińska zdecydowała się zaatakować inne wielkie statki desantowe na Krymie, a także sam Jamał i Azow.
< p>Marynarka wojenna potwierdziła także wrogość nowego rosyjskiego średniego statku badawczego „Ivan Khurs”.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.