Władimir Zełenski podpisał przyjętą w lutym ustawę nr 5865, mającą na celu uregulowanie i nadzór nad działalnością na rynkach kapitałowych i zorganizowanych giełdach towarowych. Szef Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (NCSM) Rusłan Magomedow zwrócił się do prezydenta o zawetowanie ustawy. Pisze o tym FinTech Insider, podając link do dokumentu.
< /p>
► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Istota prawa
Ustawa została przyjęta przez parlament 22 lutego. Jego celem było zbudowanie skutecznego systemu regulacji, nadzoru i zapobiegania nadużyciom na ukraińskich rynkach kapitałowych i zorganizowanych rynkach towarowych.
Wśród propozycji dokumentu znalazło się zwiększenie potencjału instytucjonalnego Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy jako krajowego regulatora rynków kapitałowych i zorganizowanych rynków towarowych, rozszerzenie jej uprawnień, a także gwarancje niezależności. Udoskonalane są także normy legislacyjne dotyczące współpracy międzynarodowej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy.
Dokument proponuje budowę efektywnego systemu nadzoru na rynkach kapitałowych i zorganizowanych rynkach towarowych zgodnie z zasadami IOSCO, czyli Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych. Wprowadzane są mechanizmy zapobiegające manipulacji, wykorzystywaniu informacji poufnych, nielegalnemu wykorzystywaniu informacji poufnych itp. Określona zostaje także odpowiedzialność za naruszenie prawa na rynkach kapitałowych.
Projekt przewiduje także bezpośredni zakaz wykorzystywania informacji finansowych piramidy – program inwestycyjny, w ramach którego przyciągniętym inwestorom obiecuje się uzyskać dochód pasywny, którego wypłata uzależniona jest od przyciągnięcia nowych inwestorów.
Wniosek Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy
Na początku W marcu Magomedow zwrócił się do Prezydenta z prośbą o skorzystanie z prawa weta w sprawie przyjętej ustawy. Magomedow chciał, aby organ regulacyjny samodzielnie zatwierdził tabelę kadrową, podczas gdy teraz robi to rząd, przewidując odpowiednie wydatki w budżecie państwa. Szef KIP zwrócił się także o usunięcie z prawa przepisu dotyczącego konfliktu interesów, który zabrania pracownikom Komisji oraz członkom ich rodzin posiadania udziałów w kontrolowanych uczestnikach rynku i otrzymywania od nich istotnego wynagrodzenia , albo po prostu piastowanie tam jakiegokolwiek stanowiska.
W temacie: Szef KRRiT zwraca się do prezydenta o zawetowanie ustawy o rynkach kapitałowych, gdyż może stracić stanowisko